2020 m. lapkričio 24 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Kronika - „Virtualusis GULAG’o muziejus“

2009 m. gruodžio 2 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido aukų muziejaus Konferencijų salėje pristatyta Sankt Peterburgo mokslinio informacinio centro „Memorial“ parengta kompaktinė plokštelė „Virtualusis GULAG’o muziejus“. Į renginį, kurį organizavo LGGRTC kartu su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos Respublikos generaliniu konsulatu Sankt Peterburge, atvyko mokslinio informacinio centro „Memorial“ direktorė Irina Fligė ir redaktorė Tatjana Pritykina. Vakaro dalyviams buvo pristatytas penktus metus vykdomas projektas, kuriuo siekiama vienoje virtualiojoje erdvėje sujungti įvairiuose Rusijos ir kitų šalių muziejuose saugomą ir eksponuojamą medžiagą sovietinių represijų tema. Pernai išleista kompaktinė plokštelė apibendrina iki šiol nuveiktus darbus ir visą sukauptą informaciją.


Plokštelė susideda iš kelių dalių. Muziejų registre pristatoma apie šimtas Rusijos, Lietuvos, Ukrainos ir kitų šalių muziejų, kurių eksponatai ar fondai atspindi sovietinių represijų laikotarpį. Lietuvai atstovauja septyni muziejai. Vienas iš jų – Genocido aukų muziejus, įsikūręs Vilniuje, buvusiuose KGB rūmuose. Su pačia daugiau nei 3600 eksponatų kolekcija supažindinama kitoje kompaktinės plokštelės dalyje, kuri ir vadinasi „Virtualusis GULAG’o muziejus“. Trečiojoje dalyje „GULAG’o ir teroro erdvė“ pristatomi nemuziejiniai eksponatai – masinių kapaviečių, lagerių infrastruktūros likučių, kitų GULAG’o atspindžių Rusijos kraštovaizdyje fotografijos, pateikiamas šiandien Rusijoje žinomų masinio palaidojimo vietų sąvadas „Teroro nekropolis“.


Kompaktinėje plokštelėje sukaupta informacija be galo naudinga visiems, kurie domisi istorija ir sovietinio totalitarinio režimo nusikaltimais. Pristatydama plokštelę, I. Fligė sakė, kad „Virtualiojo GULAG’o muziejaus“ projektas tęsiamas toliau, informacija renkama ir pildoma kasdien. Tai nėra lengva, nes muziejų, kuriuose saugoma sovietinių represijų laikotarpį atspindinti medžiaga, yra tikrai nemažai, jie įsikūrę įvairiose šalyse, tad mokslinio informacinio centro „Memorial“ darbuotojams tenka nemažai pavargti, kol surenka informaciją apie atskirus eksponatus. I. Fligė pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu su Lietuvos muziejais, kurių darbuotojai noriai talkina projekto rengėjams. Auditorijai buvo įdomu išgirsti ir apie Rusijos gilumoje, buvusių sovietinių kalėjimų ir lagerių vietose, įsikūrusius muziejus, apie kuriuos taip pat pateikiama žinių šioje kompaktinėje plokštelėje. T. Pritykina supažindino susirinkusiuosius su leidybos mokslinio informacinio centro „Memorial“ projektais ir naujais leidiniais. Pristatymo dalyviai pateikė nemažai klausimų, tad net ir pasibaigus renginiui niekas neskubėjo skirstytis ir toliau gyvai bendravo su viešniomis iš Sankt Peterburgo.


Vilma Juozevičiūtė
Kompaktinė plokštelė „Virtualusis GULAG’o muziejus“

Irina Fligė (kairėje) ir Tatjana Pritykina Genocido aukų muziejaus Konferencijų salėje pristato kompaktinę plokštelę „Virtualusis GULAG’o muziejus“


„Genocidas ir rezistencija“ 2010 m. Nr. 1(27)
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”