2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Atidaryta nauja Genocido aukų muziejaus paroda

2011 m. birželio 21 d. Europos Parlamente vyko Lietuvos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje ir Europos Parlamento nario Algirdo Saudargo organizuotas trėmimų iš Lietuvos 70-osioms metinėms skirtas vakaras „Dabarties akistata su praeitimi“. Jo metu buvo atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejaus parengta kilnojamoji paroda „PO SVETIMU DANGUM: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“


Naujoji Genocido aukų muziejaus paroda supažindina su sovietinio totalitarinio režimo vykdytais nusikaltimais – Lietuvos gyventojų trėmimais ir kalinimu lageriuose. Eksponuojami dokumentai ir nuotraukos pasakoja apie trėmimų organizavimą, politinius areštus, sunkias ir sudėtingas tremtinių bei politinių kalinių gyvenimo, buities ir darbo sąlygas. Teminiu principu parengti stendai nušviečia įvairius kasdienybės aspektus – maistą, aprangą, tikėjimą, kartu išryškindami tremties ir kalinimo lageriuose skirtumus. Kadangi paroda skirta ne vien Lietuvos, bet ir užsienio žiūrovams, visi jos tekstai parengti lietuvių ir anglų kalbomis.


Eksponuojamos nuotraukos ir dokumentai paimti iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Genocido aukų, Lietuvos nacionalinio, Kauno tremties ir rezistencijos, Žemaičių „Alkos“, Tauragės krašto muziejų rinkinių, Lietuvos ypatingojo, Lietuvos centrinio valstybės archyvų ir privačių asmenų kolekcijų.


Europos Parlamento Yehudi Menuhino salėje paroda bus eksponuojama iki birželio 24 dienos. Vėliau ji bus pristatyta Lietuvos visuomenei.


Paroda įtraukta į valstybinę Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metų programą.


padidintiNuotraukos iš parodos pristatymo Europos Parlamente:Publikacijos:
„Dabarties akistatoje su praeitimi iškyla komunistinių nusikaltimų įvertinimo klausimas“, Tėvynės sąjungos žinios, 2011, birželio 30, Nr.26(277)
E. Urmonaitė, „Lietuvos tremtinių kančia – ant Europos Parlamento sienų“, http://www.lrytas.lt
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”