2021 m. gruodžio 4 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Paroda „Krepšinis sovietų lageriuose ir tremtyje“

2011 m. rugpjūčio 24 d. LGGRTC Genocido aukų muziejaus vidiniame kieme įvyko artėjančiam Europos vyrų krepšinio čempionatui skirtos parodos „Krepšinis sovietų lageriuose ir tremtyje“ atidarymas.


Parodoje supažindinama, kaip XX a. 6-ajame dešimtmetyje Komijoje, Mordovijoje, Kazachstane, Omsko ir Irkutsko srityse esančiuose sovietų lageriuose bei tremties vietose kūrėsi lietuvių krepšinio komandos. Po Sovietų Sąjungos ir Vokietijos suokalbio sovietų lageriuose atsidūrė nemažas būrys krepšinį pamilusių, gerai jį žaisti mokančių jaunuolių – į lagerius 1940–1941 ir 1945–1953 m. buvo išvežta apie 150 tūkst. žmonių. Dar apie 132 tūkst. Lietuvos gyventojų buvo ištremta. Ten, kur kiekviena diena reiškė žūtbūtinę kovą už išlikimą, kur kiekvienas buvo priverstas kovoti už save, reikėjo surasti tai, kas vienytų ir keltų pasididžiavimą. Tokiu vienijančiu veiksniu tapo krepšinis. Sekinami sunkaus darbo, menko maisto davinio ir kitų nepriteklių, lietuvių politiniai kaliniai ir tremtiniai nepalūžo, sugebėjo pakilti aukščiau niūrios kasdienybės, pajėgė suburti komandas ir sirgalių minias, mokėjo suteikti džiaugsmo sau ir kitiems – tikro krepšinio džiaugsmo.


Parodą atidarė ir įžanginį žodį tarė Genocido aukų muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis, vėliau kalbėjo Lietuvos Respublikos Seimo narys, Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos pirmininkas Arimantas Dumčius ir Seimo narė Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė. Savo prisiminimais apie krepšinio komandų kūrimąsi pasidalino buvę sovietinių lagerių kaliniai Juozas Butrimas, Algis Tomas Geniušas ir Stasys Stungurys. Vėliau jie, ir visi kiti renginyje dalyvavę buvę lagerių krepšininkai – Algimantas Baltrušis, Edvardas Burokas, Algirdas Endriukaitis, Petras Girdzijauskas, Romas Ragaišis, buvo paprašyti įmesti po simbolinį baudos metimą į muziejaus kieme pakabintą krepšį. Savo jėgas improvizuotoje krepšinio aikštelėje išbandė ir Seimo narys A. Dumčius, muziejaus direktorius E. Peikštenis, parodos rengėjos Vilma Juozevičiūtė, Ramunė Driaučiūnaitė ir Aistė Tarabildienė, kiti renginio dalyviai. Vėliau bendravimas buvo pratęstas prie arbatos puodelio muziejaus Konferencijų salėje.


Publikacijos:
„Lietuviškas krepšinis atgimė net lageriuose ir tremtyje“, www.alfa.lt
„Krepšinio patirtis už spygliuotos vielos“, www.respublika.lt
V. Samarinaitė, „Lietuviai į sovietų lagerius atvežė krepšinį“, www.lrytas.lt
N. Adomaitis “Basketball helped Lithuanians survive Soviet gulag”, www.reuters.com

 
 
 
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”