2021 m. gruodžio 1 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Memorialinių vietovių ir statinių inventorizacija bei sąvado sudarymas

1. Pagrindinis programos tikslas – atlikti memorialinių vietovių ir statinių, susijusių su Lietuvos gyventojų genocidu ir rezistenciniu judėjimu, inventorizaciją ir sudaryti jų sąvadą.
Šiam tikslui įgyvendinti renkamos žinios apie Lietuvos civilių gyventojų žudynių, partizanų stovyklų, bunkerių, mūšių ir kautynių, žūties, niekinimo, užkasimo, palaidojimo bei atminimo vietoves. Taip pat medžiaga apie geležinkelio stotis iš kurių buvo tremiami ir į sovietų lagerius išvežami Lietuvos piliečiai, buvusius NKVD-MVD-MGB apskričių skyrių, valsčių poskyrių ir „stribų“ būstinių pastatus, kuriuose buvo kalinami ir kankinami Lietuvos piliečiai, taip pat kitus pastatus (Vietovių ir statinių skirstymas).

2. Inventorizavus vietoves ir statinius, atliekamas jų istorinis-archyvinis tyrimas. Tam naudojami įvairūs šaltiniai ir literatūra, taip pat pagal Centro vykdytos Valstybinės programos „Atsiminimų apie tremties ir kalinimo vietas, laisvės kovų dalyvių rinkimas 1999–2001 m.” gauti atsakymai (Klausimynas Nr. 4 “Atmintinos vietos Lietuvoje”). Atliktus vietovių ir statinių tyrimą vykdoma minėtų objektų atranka, siūlant juos įtraukti į Kultūros vertybių registrą (KVR), siekiant išsaugoti minėtų vietovių ir statinių istorinę vertę ir visuomeninę reikšmę.

3. 1994–2018 m. sudarytas Akmenės, Anykščių, Biržų, Jonavos, Joniškio, Jurbarko, Kaišiadorių, Kelmės, Kėdainių, Klaipėdos, Kretingos, Pakruojo, Panevėžio, Prienų, Radviliškio, Raseinių, Šiaulių, Šilalės, Širvintų, Švenčionių, Tauragės, Trakų, Ukmergės rajonų, Birštono, Druskininkų ir Palangos savivaldybių, Panevėžio ir Šiaulių miestų memorialinių vietovių ir statinių sąvadas. Objektai inventorizuojami Alytaus, Ignalinos, Plungės, Rokiškio, Skuodo, Utenos, Varėnos rajonuose, Klaipėdos miesto ir Rietavo savivaldybėje. Pavieniai objektai inventorizuoti Kauno, Lazdijų, Marijampolės, Mažeikių, Molėtų, Pasvalio, Šakių, Šilutės, Telšių, Vilkaviškio rajonuose, Elektrėnų, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Pagėgių savivaldybėse bei Kauno mieste. Viso inventorizuotos 2061 vietovė, 390 statiniai, nufotografuoti ir aprašyti 2376 paminklai.
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”