2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Genocido aukų muziejaus kilnojamoji paroda

Gruodžio 9 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse buvo atidaryta nauja Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido aukų muziejaus kilnojamoji paroda „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“ Paroda buvo įtraukta į valstybinę Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metų programą. Jos rengimą parėmė Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko tarnyba.

Parodoje panaudota daug naujos, iki šiol niekur neeksponuotos vaizdinės medžiagos – fotografijų, dokumentų, laiškų, dienoraščių ir piešinių iš Genocido aukų muziejaus bei LGGRTC sukauptų rinkinių. Savo medžiaga taip pat leido pasinaudoti Lietuvos ypatingasis ir Lietuvos centrinis valstybės archyvai, Lietuvos nacionalinis, Kauno tremties ir rezistencijos, Žemaičių „Alkos“ ir Tauragės krašto muziejai, nemažai privačių asmenų. Meninį parodos sprendimą pasiūlė ir įgyvendino UAB „Terra media“. Eksponuojami dokumentai ir nuotraukos pasakoja apie trėmimų organizavimą, politinius areštus, sunkias tremtinių ir politinių kalinių gyvenimo, buities ir darbo sąlygas. Teminiu principu parengti dvidešimt stendų nušviečia įvairius tremtinių ir kalinių kasdienybės aspektus – maitinimąsi, aprangą, tikėjimą, kartu išryškindami gyvenimo sąlygų tremtyje ir lageriuose skirtumus.

Paroda pirmą kartą visuomenei pristatyta 2011 m. birželio 21 d. Europos Parlamente trėmimų iš Lietuvos 70-osioms metinėms skirtame vakare „Dabarties akistata su praeitimi“, surengtame Lietuvos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje ir Europos Parlamento nario Algirdo Saudargo iniciatyva. 2011 m. birželio 21–24 d. ją galėjo apžiūrėti visi Europos Parlamento darbuotojai ir svečiai.

Dabar paroda tęsia savo kelionę. Pristatymas Tuskulėnuose buvo pirmoji galimybė šią parodą išvysti Lietuvoje. Į parodos atidarymą susirinko daug lauktų svečių, buvusių tremtinių ir politinių kalinių, prie parodos rengimo prisidėjusių žmonių. Renginį savo apsilankymu pagerbė ir Respublikos Prezidentės vyriausiasis patarėjas Darius Semaška. Atidarymo metu taip pat kalbėjo LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, „Lapteviečių“ brolijos pirmininkas Jonas Markauskas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininko pavaduotoja Faina Kukliansky, 1941 m. tremtinės Teresė Laimutė Bliūdžiūtė-Kalavinskienė ir Aušra Marija Juškaitė-Vilkienė. Jaunosios kartos atstovai, LGGRTC rengiamo nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ laureatai Akvilė Vervečkaitė ir Povilas Koruža atliko liaudies dainas „Ąžuolėlio šakos linko“ ir „Slėpkis, slėpkis“, o Cezarija Smita Kviatkovska padainavo savo kūrybos dainą „Ištremti vaikai“. Parodą susirinkusiesiems trumpai pristatė Genocido aukų muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Vilma Juozevičiūtė. Net ir pasibaigus oficialiajai daliai renginio dalyviai neskubėjo skirstytis, šiltai ir nuoširdžiai bendravo nedidelėje Konferencijų salėje.

Paroda Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse bus demonstruojama iki 2012 m. balandžio 25 d. Ją galima aplankyti pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 8 iki 17 val. ir penktadieniais nuo 8 iki 16 val.

M a l o n i a i     k v i e č i a m e!

 
 
 
 
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”