2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Kęstučio Grigaliūno vaizdinė instaliacija „APIE MEILĘ“

Aktyviai kuriantis dailininkas Kęstutis Grigaliūnas pastaruoju metu surengė ne vieną monumentalios apimties instaliaciją, kurioje šiuolaikiška meno kalba kalbėjo apie sovietinių represijų aukas, traumines tautos ir atskirų žmonių patirtis. Medžiagos jo meniniams apmąstymams teikė daugiatomis tęstinis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) leidinys „Lietuvos gyventojų genocidas“ (sovietinio genocido aukų vardynas).

Pačią pirmąją savo instaliaciją „Apie Meilę“ K. Grigaliūnas surengė dar 2009 m. Ji skirta 1944–1947 m. sušaudytiems ir Tuskulėnuose užkastiems antisovietinio pasipriešinimo dalyviams. Projektas pristato 130 biografijų, 27 portretus, 130 mirties nuosprendžių, 112 pirštų atspaudų, 800 veidų žmonių, kurie Mylėjo. Kiekvienas jų buvo unikalus, kiekvienam buvo duotas tik vienas gyvenimas, su viltimis, džiaugsmais, nusivylimais, liūdesiu, su Meilės siekimu ir vienišumo bei nebūties siaubu. Tarp šių savo gyvenimą atidavusių Lietuvos sūnų – Lietuvos kariuomenės karininkai, ginkluotojo pasipriešinimo dalyviai leitenantas Adolfas Eidimtas, kapitonai Adolfas Kubilius ir Leonas Taunys, majoras Bronius Vaivada ir daugelis kitų.

Instaliacija jau buvo pristatyta Lietuvoje (galerijoje „Kairė-dešinė“ Vilniuje, Šiaulių dailės galerijoje) ir užsienyje (15-oje Talino atspaudo trienalėje „For Love Not Money“ Estijoje, galerijoje „London print studio" Didž. Britanijoje ir Gioteborgo „Grafik i vast“ galerijoje Švedijoje). Dabar su ja galės susipažinti ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso lankytojai.


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”