2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Dusetų miestelis

2012 m. spalio 10–24 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro „Gyvosios atminties“ programos vadovas Dalius Žygelis, archeologas dr. Gintautas Vėlius ir keli jų pagalbininkai, ieškodami „Audros“ partizanų būrio kovotojų palaikų, tyrė Zarasų rajono Dusetų miestelyje buvusio MGB pastato kiemą.

„Audros“ partizanų būrys aktyviai veikė Dusetų apylinkėse iki 1952 metų vidurio. Paskutiniai kovotojai žuvo rugsėjį. Tais metais Dusetų miestelio gyventojai matė MGB pastato kieme suguldytų kovotojų lavonus. Praėjus dviems dešimtmečiams tame pačiame kieme buvo statomas lauko tualetas. Rausiant žemę ekskavatoriaus kaušas užkabino žmonių kaulus. Tada dar buvo gūdus sovietmetis, tad žmonės tik pašnibždomis užsimindavo, kad tai galėtų būti nužudytų „Audros“ partizanų būrio kovotojų kaulai. Remiantis šiais duomenimis bei gavus buvusio partizano Jono Abukausko prašymą ir buvo pradėtas tyrimas.

Ištyrus maždaug 80 kvadratinių metrų perkasą, buvo rasti keturių žmonių palaikai. Jie buvo užkasti nepagarbiai – kūnai sumesti veidu į žemę, sulenktomis rankomis ir kojomis. Tačiau jokių radinių, siejančių palaikus su ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyviais, surasti nepavyko. Todėl, ar tai tikrai partizanų palaikai, paaiškės tik po to, kai archeologai gaus teismo medicinos ekspertų išvadas. Teismo medicinos ekspertai ir antropologai turės nustatyti biologinį palaikų amžių, lytį, kulkų ar kitų ginklų padarytus sužeidimus, ligas. Tikimasi, kad tyrimų rezultatai bus gauti iki Kalėdų.


Archeologinė perkasa buvusiame
MGB pastato kieme
Tyrimo metu rasti palaikai D. Žygelis kalbasi su liudininku – buvusiu partizanu J. Abukausku
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”