2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Konferencija „Rezistencija Ukrainoje ir Lietuvoje“

2012 m. gruodžio 5 d. Kauno miesto savivaldybėje vyko konferencija „Rezistencija Ukrainoje ir Lietuvoje“, skirta ukrainiečių rezistento ir Lietuvos piliečio Jevheno Konovaleco (1891–1938) atminimui. Po jos buvo atidengta J. Konovalecui skirta memorialinė lenta su bareljefu.

Konferencijos dalyvius sveikino Kauno miesto mero pavaduotojas Stanislovas Buškevičius ir Lvovo srities administracijos vadovas, Ukrainos Aukščiausios Rados deputatas Olegas Pankevičius.

Buvo išklausyti trys pranešimai. Pirmąjį pranešimą skaitė Lietuvos ukrainiečių bendrijos atstovas Vasilis Kapkanas. Jis apžvelgė prieškario Lietuvos ir Ukrainos padėtį, iškėlė J. Konovaleco veiklą, jo ryšius su Lietuva. Antrąjį pranešimą pristatė J. Konovaleco gimtajame kaime Zaškive (Žovkvos r., Lvovo sritis) įkurto Jevheno Konovaleco istorinio-memorialinio muziejaus direktorius Ihoris Sileckis. Jis apžvelgė J. Konovaleco gyvenimą ir kovos kelią, kalbėjo apie Ukrainiečių tautinės organizacijos ir Lietuvos bendradarbiavimą Vilniaus krašto bei Vakarų Ukrainos išlaisvinimo iš Lenkijos okupacijos kontekste. Buvusio Lietuvos šaulių sąjungos pirmininko, rašytojo ir žurnalisto Gedimino Jankaus pranešime buvo akcentuota lietuvių ir ukrainiečių tautų kovą už laisvę vienijanti dvasia. Buvo gretinami Lietuvos partizanų ir J. Konovaleco sau kelti reikalavimai.

Pranešimus papildė muzikiniai intarpai. Bandūristas Ostapas Stachivas atliko J. Konovaleco sukurtą nacionalistų himną ir giesmę, skirtą Ukrainos partizanams, o Lvovo operos solistas Romanas Kovalčiukas atliko keletą kitų muzikinių numerių.

Baigiamojoje konferencijos dalyje buvo pristatytas filmas apie J. Konovalecą. Filme J. Konovaleco veiklą komentavo ir vertino prof. Bohdanas Jakimovičius, Ivanas Sravnikas, Valentinas Morozas ir Ihoris Derevjanas.

Po konferencijos ant Lietuvos šaulių sąjungos pastato Laisvės al. 34 atidengta J. Konovalecui skirta memorialinė lenta su bareljefu (skulpt. Jaroslavas Trocjakas). Atminimo lentą pašventino Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios klebonas tėvas Pavlo Jachimecas OSBM.

Renginiuose dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Memorialinio departamento direktorė Gintarė Jakubonienė ir Memorialinio departamento direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Peikštenis.


Konferencijos akimirka Pranešimą skaito
V. Kapkanas
J. Konovalecui skirta memorialinė lenta
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”