http://www.genocid.lt/centras/lt/1782/a/

Straipsnių rinkinio pristatymas

2013 m. vasario 22 d. Vilniaus knygų mugėje vyko straipsnių rinkinio anglų kalba „Maps of Memory: Trauma, Identity and Exile in Deportation Memoirs from the Baltic States“ pristatymas. Leidinį išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, jo sudarytojai – Violeta Davoliūtė ir Tomas Balkelis. Šis straipsnių rinkinys – tai bandymas Baltijos šalių tremčių istoriją pristatyti Vakarų skaitytojui bei susieti ją su tarptautiniais istorinių traumų tyrinėjimais. Leidinio pristatyme Knygų mugėje dalyvavo jo sudarytojai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, vertėjas, žurnalistas, dokumentinių filmų kūrėjas Jonas Ohmanas ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris.

Diskusijos metu buvo svarstoma, ką patyrė Sovietų Sąjungos lageriuose ir tremtyje atsidūrę žmonės, kokias traumas sukėlė jų patirtys ir kokiu keliu reikėtų eiti ieškant istorinės tiesos šiandien.

T. B. Burauskaitė kalbėjo apie visuomenės ir mokslininkų domėjimąsi trėmimais ir palygino jį su švytuokle: iš didelio pakilimo taško jis nusileido, sugrįžo į normalų. M. Zingeris minėjo vis dar vyraujantį įsitikinimą, kad lietuviai kentėjo nuo sovietų, o žydai nuo nacių, ir teigė, kad nemažai žydų nukentėjo ir nuo sovietų režimo. J. Ohmanas pastebėjo, kad nors ir yra jaučiamas vidinis poreikis, trauminė tremčių patirtis Lietuvoje dar nėra tinkamai suvokta. T. B. Burauskaitė apgailestavo, kad vis dar trūksta rimtų akademinių tyrimų ir analizės, o M. Zingeris atkreipė dėmesį, kad nenagrinėjamas bendras istorinių įvykių kontekstas. Baigdama diskusiją V. Davoliūtė paragino ieškoti bendrų sąlyčio taškų tarp skirtingų asmeninių patirčių, nes jos visos nusipelno mūsų dėmesio.


LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė Diskusijos dalyviai. Iš kairės: T. B. Burauskaitė, M. Zingeris, J. Ohmanas, V. Davoliūtė ir T. Balkelis Kalba žurnalistas ir dokumentinių filmų kūrėjas J. Ohmanas