http://www.genocid.lt/centras/lt/1791/a/

Atvirų durų diena

2013 m. kovo 11-ąją, minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido aukų muziejuje ir Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko atvirų durų diena.

Genocido aukų muziejuje apsilankė daugiau nei 400 lankytojų, kurie turėjo galimybę apžiūrėti buvusį KGB vidaus kalėjimą, temines ekspozicijas ir Konferencijų salėje šiuo metu eksponuojamą LR Seimo kanceliarijos Parlamentarizmo istorijos ir atminimo įamžinimo skyriaus parodą „2012 metų Laisvės premijos laureatas Antanas Terleckas“. Tą dieną savo apsilankymu muziejų pagerbė ir Vilniuje viešėjęs Suomijos parlamento pirmininkas Eras Heineluoma su jį lydinčia delegacija.

Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas taip pat sulaukė didelio lankytojų dėmesio – jame apsilankė daugiau nei 300 vilniečių ir miesto svečių. Ypač daug žiūrovų susirinko į 13 val. Memorialinio komplekso Konferencijų salėje vykusį VšĮ „Tautos paveldo tyrimai“ sukurtos kilnojamosios parodos „Išsaugota tiesa. Lietuvos partizanų Vytauto apygardos Lokio rinktinės dokumentai ir fotografijos, 1944–1958 m.“ pristatymą.

Parodą sudaro 14 stendų, kuriuose išsamiai aptariama Lokio rinktinės istorija, svarbiausių kovotojų asmenybės bei likimai, pristatomi partizanų organizuotos veiklos dokumentai, spauda, atsišaukimai į visuomenę, laiškai, fotografijos, apžvelgiami sovietų represinių struktūrų dokumentai. Atskirai tyrinėjamas lietuvių ir latvių partizanų bendradarbiavimas, moterų dalyvavimas partizaniniame pasipriešinime. Parodą rengė fotomenininkas Klaudijus Driskius, istorikai dr. Arūnas Streikus ir dr. Manvydas Vitkūnas. Parodos dailininkė – Rūta Mozūraitė.

Parodos pristatymas Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse prasidėjo Lietuvos Respublikos himnu. Susirinkusiuosius Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga pasveikino LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Vėliau kalbėjo vienas iš parodos autorių, fotomenininkas K. Driskius. Jis trumpai pristatė parodą ir papasakojo renginio dalyviams apie tragišką ir herojišką vienos iš Lokio rinktinės partizanių, kurios nuotraukos eksponuojamos parodoje – Elenos Mackutės-Eglės (1926–1952) – likimą. Į parodos atidarymą atvykęs laisvės kovų dalyvis Andrius Dručkus pasidalino prisiminimais, kaip jis pats tapo partizanu, kokie išbandymai laukė jo ir kovos draugų, papasakojo apie partizanų vadą Balį Vaičėną-Liubartą ir susirinkusiųjų prašymu prisiminė, kaip pavyko iki mūsų dienų išsaugoti unikalius Lokio rinktinės dokumentus, kurių pagrindu ir surengta ši paroda. Renginio pabaigoje jo dalyviai klausėsi Vilniaus folkloro ansamblio „VISI“ atliekamų karinių-istorinių dainų.

Po parodos atidarymo vyko nemokama pažintinė ekskursija po Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso teritoriją ir muziejinę ekspoziciją, kurioje dalyvavo apie septyniasdešimt žmonių.

16 val. Konferencijų salėje vyko renginys, skirtas Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų išvedimo 20-mečiui. Pranešimą susirinkusiems skaitė Lietuvos karo akademijos Karo mokslų instituto direktorius ats. pulk. Gintautas Surgailis. Dim. pulk. Jonas Paužolis įteikė valstybės gynėjo-kario liudijimus pirmiesiems į atkuriamą Lietuvos kariuomenę stojusiems kariams ir savanoriams. Renginio vedėjas ats. pulk. Arūnas Dudavičius pasidalino akimirkomis iš kitų renginių, kuriuose buvo pagerbti Lietuvos kariai. Minėjimo metu skambėjo karių-savanorių Rimvydo Valentos ir Justino Vaitkevičiaus atliekamos dainos. Renginio svečiai galėjo susipažinti su žurnalisto ir istoriko Juozo Girdvainio knyga „Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose“, pakalbinti patį autorių. Visi Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai skirti renginiai, ekspozicijų bei parodų lankymas buvo nemokami. Lankytojams taip pat buvo atvira ir Tuskulėnų rimties parke esanti koplyčia-kolumbariumas.