2021 m. gruodžio 2 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Renginiai Paberžėje

Minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, 2013 m. gegužės 19 d. Paberžėje (Kėdainių r.) buvo pagerbti visų laikų Lietuvos laisvės kovotojai: 1863 metų sukilimo prieš carinę Rusiją dalyviai ir pokario Lietuvos partizanai.

Renginys prasidėjo šv. Mišiomis Paberžės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje. Po jų šventės dalyviai buvo pakviesti pažiūrėti vieno iš 1863 metų sukilimo epizodų – kunigo Antano Mackevičiaus manifesto paskelbimo ir sukilėlių išlydėjimo kovon – inscenizacijos ir ginkluoto sukilėlių susirėmimo su caro armijos kariais rekonstrukcijos. Istorinį įvykį atkūrė Lietuvos ir Lenkijos istorinių klubų atstovai, vilkėję rekonstruota to meto apranga ir ginkluoti veikiančiomis to paties laikmečio ginklų kopijomis.

Šventės proga Paberžėje taip pat buvo atidengtas 150-osioms sukilimo metinėms skirtas paminklinis akmuo (skulpt. Juozas Šlivinskas, architektas Vaidas Špečkauskas). Jį pašventino Lietuvos kariuomenės kapelionas pulkininkas leitenantas Rimas Venckus.

Šventėje dalyvavo Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius, Kėdainių rajono savivaldybės meras Rimantas Diliūnas, kiti aukšti kariuomenės ir savivaldybės atstovai. Atvyko ir buvo pagerbti gyvieji istorijos liudininkai – Lietuvos ir Latvijos partizanai. Kariuomenės ir visuomenės dienos proga vyko Kėdainių rajono folkloro kolektyvų, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choro „Kariūnas“, Lietuvos kariuomenės orkestro ir Garbės sargybos kuopos pasirodymai. Panevėžyje dislokuoto Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono kariai surengė karinės technikos ir ginkluotės parodą, Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas pristatė 105 mm haubicą, taip pat priešakinių stebėtojų įrangos ekspoziciją.

Nemažai dėmesio sulaukė ir šventėje dalyvavęs Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vyr. specialistas Darius Juodis, kuris kartu su bendraminčiu, „Grenadieriaus“ klubo nariu Ramūnu Skvirecku inscenizavo kasdienį partizanų gyvenimą ir buitį. Prie jų palapinės visą dieną netrūko smalsuolių, fotografijose norinčių įsiamžinti ir daugiau apie partizaninių kovų laikotarpį norinčių sužinoti šventės svečių. Paberžėje po atviru dangumi taip pat buvo eksponuojama viena naujausių LGGRTC Genocido aukų muziejaus kilnojamųjų parodų „Partizano keliu. Prisikėlimo apygardos vadas Juozas Paliūnas-Rytas (1915–1952)“, su kuria šią šventinę dieną susipažino nemažai žiūrovų.


1863 m. sukilėlių priesaikos inscenizacija Kariuomenės kapelionas šventina paminklą 1863 m. sukilimui atminti Paberžėje vienu metu buvo galima pabendrauti ir su 1863 m. sukilėliais, ir su pokario laisvės kovotojais, ir su šių dienų kariais
Šventės dalyviai susipažįsta su paroda „Partizano keliu. Prisikėlimo apygardos vadas Juozas Paliūnas-Rytas
(1915–1952)“
Partizanai Ramūnas ir Darius bendrauja su jaunaisiais šventės dalyviais Atokvėpio minutę partizanai vaišinasi rėmėjų atneštu maistu
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”