http://www.genocid.lt/centras/lt/1823/a/

Renginiai prie paminklo Aukų g.

2013 m. gegužės 22 d. prie paminklo sovietinės okupacijos aukoms Aukų g. vyko minėjimas, skirtas 1948 m. gegužės 22–23 d. trėmimo 65-osioms metinėms atminti. Jį organizavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos bei bendrijos Vilniaus skyriai, bendradarbiaudami su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru (LGGRTC) ir Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.

Renginį, kuriame dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo nariai, buvę politiniai kaliniai ir tremtiniai, visuomeninių organizacijų nariai, vedė Vilniaus politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Tarybos pirmininkas Albinas Gutauskas. Susirinkusiems dainavo Vilniaus politinių kalinių ir tremtinių choras „Laisvė“. Visiems kartu sugiedojus himną, Lietuvos Respublikos Seimo atstovai padėjo prie paminklo gėles. Jų visų vardu į renginio dalyvius kreipėsi LR Seimo narė Agnė Bilotaitė. Vėliau kalbėjo tremtyje gimusi buvusi Europos Parlamento narė dr. Margarita Starkevičiūtė, kuri kartu su savo teta Genovaite Olšauskiene dovanojo LGGRTC Genocido aukų muziejui Starkevičių šeimos tremtyje išsaugotą Nepriklausomos Lietuvos laikus menančią vėliavą. Sujaudinta šios dovanos į susirinkusiuosius taip pat kreipėsi LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Vilniaus Užupio gimnazijos moksleivė Elena Lapinskaitė perskaitė savo rašinį apie tremtį patyrusių vaikų likimus, o paskutinis kalbėjo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras ir ilgametis Seimo narys Saulius Pečeliūnas. Smarkiai prapliupęs iki tol tik lynojęs lietus nutraukė renginį ir privertė jo dalyvius ieškoti pastogės Genocido aukų muziejuje, kuriame tą dieną buvo nemokamas lankymas, o Konferencijų salėje buvo rodomi Gintauto Aleknos dokumentiniai filmai tremties tema.


Genocido aukų muziejaus vadovui E. Peikšteniui perduodama tremtyje išsaugota vėliava Sovietinės okupacijos aukas pagerbia LGGRTC atstovai T. B. Burauskaitė ir E. Peikštenis Kalba LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė