http://www.genocid.lt/centras/lt/1847/a/

Kilnojamoji paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939–1941 m.“

2013 m. birželio 13 d. Stasi muziejuje Berlyne buvo atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido aukų muziejaus kilnojamoji paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939–1941 m.“, skirta pirmųjų masinių Lietuvos gyventojų trėmimų septyniasdešimt antrosioms metinėms paminėti.

Parodoje eksponuojami dokumentai ir nuotraukos supažindina su tarptautinėmis Lietuvos nepriklausomybės praradimo aplinkybėmis, represijų ir krašto sovietizavimo pradžia, Juodojo Birželio tragedija, kai per keletą dienų iš Lietuvos į tolimiausius Sovietų Sąjungos rajonus buvo išvežta apie 18 tūkst. jos piliečių, kurių didelė dalis nebegrįžo, mirė tremtyje nuo bado ir ligų.

Vokietijoje apie šiuos sovietinio režimo nusikaltimus žmonijai labai mažai žinoma, tad Lietuvos Respublikos kultūros atašė Vokietijoje dr. Gabrielės Žaidytės iniciatyva buvusiose Rytų Vokietijos saugumo (vok. „Staatssicherheit“, sutr. „Stasi“) patalpose Berlyne įsikūrusiame muziejuje ir buvo surengtas vakaras, kurio metu prisiminti tragiškieji praėjusio amžiaus vidurio istorijos puslapiai ir pristatyta paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939–1941 m.“ Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos ambasadorius Vokietijoje Deividas Matulionis, Stasi muziejaus direktorius Jorgas Dreiselmannas, LGGRTC Memorialinio departamento direktorė Gintarė Jakubonienė, Genocido muziejaus vadovas Eugenijus Peikštenis, daug garbių svečių.

Kilnojamoji paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939–1941 m.“ Vokietijoje eksponuojama nebe pirmą kartą. Ją jau buvo galima pamatyti Hohenšionhauzeno memorialiniame muziejuje Berlyne, Šteinfurto apskrities savivaldybėje, Vasario 16-osios gimnazijoje Hiutenfelde, Tiuringijos žemės Landtage Erfurte ir Braunšveigo miesto centrinėje bibliotekoje. Į vokiečių kalbą paroda buvo išversta Europos lietuvių kultūros centro Vokietijoje (ELKC) pastangomis.


Stasi muziejuje Berlyne eksponuojamos Genocido aukų muziejaus parodos stendai