2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms skirti renginiai

2013 m. birželio 14 d. vyko tradiciniai Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms skirti renginiai.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė dalyvavo Lietuvos Respublikos Seime vykusiame iškilmingame minėjime. 12 val. Nepriklausomybės aikštėje vyko Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija. Likus minutei iki vidurdienio Lietuvoje pirmą kartą surengta visuotinė pilietinė akcija – tylos minutė okupacijos aukoms atminti.

Vėliau vyko tradicinė Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje. Jos metu į susirinkusius kreipėsi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kultūros ministras Šarūnas Birutis, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams įvertinti pirmininkas, Lietuvos Respublikos Seimo narys Emanuelis Zingeris, LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, buvęs Norilsko lagerio kalinys Bronius Zlatkus. Vilniaus vidurinių mokyklų moksleiviai atliko pilietinę-meninę kompoziciją „Vilties medis. Laiškai iš tremties“. Jos metu aktorė Gabija Ryškuvienė skaitė ištrauką apie sukilimo slopinimą Norilsko lagerio moterų zonoje iš Joanos Ulinauskaitės-Mureikienės atsiminimų knygos „Likimo išbandymai“. Muzikinius kūrinius atliko M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras ir Vilniaus politinių kalinių ir tremtinių choras „Laisvė“.

Po ceremonijos prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje jos dalyviai vyko prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo, o 16 val. jų laukė Atminimo valanda-koncertas LGGRTC kiemelyje. Vidiniame Centro kiemelyje susirinkusiems klausytojams savo eiles skaitė išeivijos poetė Eglė Juodvalkė, tremtinių dainas atliko Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“ (meno vadovė Laima Purlienė).

Po Atminimo valandos-koncerto Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje buvo aukojamos šv. Mišios, o Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimo programą vainikavo Krzysztofo Pendereckio „Lenkiškasis Requiem“ Lietuvos operos ir baleto teatre.

Birželio 14 ir 15 dienomis taip pat buvo galima nemokamai apsilankyti Genocido aukų muziejuje ir Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse. Aukų gatvėje po atviru dangumi buvo eksponuojami nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ dalyvių piešiniai.

 
 
 
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”