http://www.genocid.lt/centras/lt/1878/a/

Europos totalitarinių režimų aukų atminimo dienos minėjimas

2013 m. rugpjūčio 22–24 d. Lietuvoje vyko Užsienio reikalų ministerijos, Teisingumo ministerijos ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro organizuoti renginiai, skirti Europos totalitarinių režimų aukų atminimo dienai paminėti.

Rugpjūčio 22 d., Europos totalitarinių režimų aukų atminimo dienos išvakarėse, tęsiant ES pirmininkavusių Lenkijos ir Vengrijos pradėtą tradiciją, skverelyje šalia Genocido aukų muziejaus buvo surengta žvakučių uždegimo ceremonija. Jos metu kalbėjo Europos Parlamento narys prof. Vytautas Landsbergis, Lietuvos teisingumo ministras Juozas Bernatonis, Vengrijos vicepremjeras Tiboras Navracsicas, Estijos teisingumo ministras Hanno Pevkuras ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Pasibaigus kalboms, renginį vedęs Lietuvos radijo žurnalistas, diktorius ir skaitovas Juozas Šalkauskas pakvietė ceremonijoje dalyvavusius Vengrijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos ministrus, Europos Parlamento narius, Čekijos, Ispanijos, Nyderlandų ir kitų Europos šalių delegacijų vadovus, kitus garbingus svečius iš užsienio ir renginyje dalyvavusius tautiečius padėti prie paminklo sovietinės okupacijos aukoms po žvakutę totalitarinių režimų aukų atminimui. Folkloro ansamblio „Poringė“ nariai atliko tremtinių dainas.

Rugpjūčio 23 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko konferencija, kurios metu diskutuota, kaip gilinti jaunimo žinias apie Europos istorinę atmintį, ir išklausyti nacių ir sovietų totalitarinių režimų aukų liudijimai. Konferencijoje dalyvavo Europos jaunimo atstovai, Lietuvos užsienio reikalų ir teisingumo ministrai L. Linkevičius ir J. Bernatonis, Europos Parlamento nariai prof. V. Landsbergis ir Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Vengrijos vicepremjeras, Viešojo administravimo ir teisingumo ministras T. Navracsicas, Latvijos ir Estijos teisingumo ministrai Janis Bordans ir H. Pevkuras, Rumunijos Teisingumo ministerijos valstybės sekretorė Simona Maya Teodoroiu, Lenkijos ir Kroatijos teisingumo ministerijos sekretoriai Wojciechas Węgrzynas ir Ivanas Crnčecas, kiti aukšti pareigūnai. Renginio dalyvius pasveikino ir Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius bei renginio šeimininkė – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Europos atminties ir sąžinės platformos prezidentas Goranas Lindbladas paskelbė apie tarptautinės kilnojamosios parodos „Totalitarizmas Europoje. Fašizmas, nacizmas ir komunizmas“ atidarymą.

Po pietų Europos jaunimo atstovai išvyko į dviejų dienų kelionę „Tremties ir rezistencijos pėdsakais“, kurios metu aplankė Panerių memorialą, Merkinės kryžių kalnelį, partizanų bunkerį Kasčiūnuose ir sovietinių skulptūrų Grūto parką šalia Druskininkų. Jaunimą lydėjo ir ekskursijas vedė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovai. Kelionės metu buvo parengtas bendras jaunimo pareiškimas.