2021 m. lapkričio 29 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Vilniaus geto likvidavimo atminimas

2013 m. rugsėjo 20 d. prasidėjo renginiai, skirti Vilniaus geto likvidavimo 70-osioms metinėms atminti.

Pagal LR Vyriausybės patvirtintą Vilniaus geto atminimo metų minėjimo 2013 metais priemonių planą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) buvo įsipareigojęs anglų k. išleisti leidinį „Vilniaus getas“ ir įrengti informacinę vitriną su virtualia paroda, pasakojančia apie Vilniaus getą 1941–1943 m. Rugsėjo 20 d. minėta informacinė vitrina buvo įrengta Didžiosios ir Stiklių gatvių kampe esančio pastato, kuriame šiuo metu įsikūręs LGGRTC, lange. Į Stiklių gatvę išeinančiame lange įrengtoje vitrinoje nuo šiol eksponuojamas Irinos Guzenberg sudarytas Vilniaus geto planas, lietuvių ir anglų kalbomis parengta tekstinė informacija ir monitoriuje nuolat besisukanti virtuali paroda. Parodoje panaudotos Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo fonduose saugomos nuotraukos ir dokumentai, kurie suskirstyti į keturias temas: „Suvaržymų pradžia“, „Geto įkūrimas“, „Gyvenimas gete“ ir „Geto likvidavimas“. Medžiagą atrinko LGGRTC Genocido aukų muziejaus specialistai, o informacinės vitrinos projektą parengė ir įgyvendino UAB „ŽVK“.

Tos pačios dienos popietę, kai LGGRTC lange buvo įrengta informacinė vitrina, LRT radijas iš Mėsinių gatvėje įsikūrusio Žydų kultūros ir informacijos centro transliavo specialią tiesioginę laidą Vilniaus geto likvidavimui atminti. Joje dalyvavo ir LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, kalbėjusi apie žydų tautos tragediją ir nacių okupacijos laikais vykusį Lietuvos žydų genocidą.

Rugsėjo 22 d. LR Seime vyko konferencija „Litvakai ir jų paveldas: Holokaustas, etinė atmintis ir švietimas“. Konferencijos metu jos dalyviams buvo rodomas LGGRTC dokumentinis filmas „Įkaitai. 1941 m. liepa“, pasakojantis apie 1941 m. nacių įkaitais paimtus ir Panerių miško parko teritorijoje nužudytus Vilniaus gyventojus. LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė dalyvavo Europos Sąjungos, Izraelio ir kitų šalių ambasadorių diskusijoje „Holokaustas ir jo istorinės pasekmės“, kurios metu išsakė savo mintis apie Rachelės ir Izraelio Rachlinų knygą „16 metų Sibire“.

Rugsėjo 23 d. LGGRTC atstovai dalyvavo Holokausto aukų pagerbimo ceremonijoje Aukštųjų Panerių memoriale bei iškilmingame minėjime, skirtame IV Pasaulio litvakų kongreso atidarymui, Vilniaus kongresų rūmuose.

Rugsėjo 24 d. LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė, Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktorius dr. Arūnas Bubnys, Genocido aukų muziejaus vadovas Eugenijus Peikštenis ir vyriausioji viešųjų ryšių specialistė Vilma Juozevičiūtė dalyvavo Vilniaus geto 70-osioms likvidavimo metinėms skirtame iškilmingame minėjime, vykusiame LR Seime. Jo metu dr. A. Bubnys perskaitė Vilniaus geto istorijai skirtą istorinį pranešimą, atsakė į renginio dalyvių klausimus ir pristatė ką tik anglų k. išleistą leidinį „Vilniaus getas“. Dalis leidinio tiražo buvo išdalinta iškilmingo minėjimo dalyviams.

 
 
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”