http://www.genocid.lt/centras/lt/1902/a/

Renginys „Lietuviai nuo Jenisiejaus krantų“

2013 m. spalio 16 d. Lietuvos Respublikos ambasadoje Varšuvoje vyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) ir Lietuvos Respublikos ambasados Lenkijoje organizuotas renginys „Lietuviai nuo Jenisiejaus krantų“. Jame dalyvavo LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, Atminimo programų skyriaus vyr. specialistė Elena Stulgienė ir tremtinys, Krasnojarsko lietuvių bendruomenės pirmininko pavaduotojas, profesorius, habilituotas geologijos mokslų daktaras Saulius Sidaras, atvežę ir pristatę susirinkusiems tremtinių kūrybos parodą.

Renginį vedė Krokuvos Jogailaičių universiteto Lietuvos studijų centro direktorė dr. Katažyna Koženevska. Svečius pasveikino Lietuvos ambasadorė Loreta Zakarevičienė. Po jos kalbėjusi LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė papasakojo apie sovietų vykdytus trėmimus į Sibirą bei pažymėjo, kad jokie patirti sunkumai nesugebėjo užslopinti saviraiškos siekio ir kūrybingumo. Tremtinys S. Sidaras pasidalino skaudžiais savo vaikystės prisiminimais bei klausytojų prašymu papasakojo apie Krasnojarsko krašto lietuvių bendruomenės kultūrinę veiklą. E. Stulgienė pristatė tremtinės Danutės Onos Sakalauskaitės-Dauginienės, šiuo metu gyvenančios Telšiuose, šeimos istoriją bei rankdarbius: dar tremtyje pradėtą siuvinėti staltiesę, nertus eglutės papuošimus, servetėles, seges.

Į susitikimą susirinkę svečiai taip pat galėjo susipažinti su S. Sidaro atsivežta spalvotųjų mineralų ir uolienų kolekcija, iš šių mineralų sukurtais darbais ir gyvenimą tolimame krašte liudijančia nuotraukų paroda. Skirstydamiesi po užsitęsusio renginio, svečiai dėkojo ambasadorei L. Zakarevičienei, ambasados darbuotojoms Jurgitai Jankūnienei, Mirianai Kozak, Teresai Kelmer bei parodos dalyviams už įdomų ir prasmingą vakarą Lietuvos ambasadoje.


Pastato, kuriame įsikūrusi Lietuvos Respublikos ambasada Varšuvoje, fragmentas Renginio dalyviai. Iš kairės: dr. K. Koženevska, E. Stulgienė,
T. B. Burauskaitė ir S. Sidaras
Tremtyje pradėta siuvinėti staltiesė, kiuri dabar saugoma LGGRTC Genocido aukų muziejuje