2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Leidinio pristatymas

2013 m. spalio 24 d. Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio muziejuje Panevėžyje vyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) leidinio „Vyčio apygardos partizanų vadas Danielius Vaitelis-Briedis“ pristatymas. Į jį atvyko knygos sudarytojas Vaclovas Slivinskas iš Jonavos ir grupė LGGRTC specialistų iš Vilniaus. Renginyje taip pat dalyvavo partizanų vado dukra ir sūnėnas, nemažai buvusių politinių kalinių ir tremtinių, vyresnio amžiaus panevėžiečių. Buvo tarp jų ir asmeniškai pažinojusių D. Vaitelį-Briedį.

Vakarą partizanų dainomis pradėjo LGGRTC Genocido aukų muziejaus darbuotojos Ramunė Driaučiūnaitė ir Gerda Urbonienė. Joms pritarė visi salėje susirinkę svečiai. Vėliau knygos sudarytojas V. Slivinskas pasakojo apie D. Vaitelio gyvenimą ir kovos kelią, sovietų saugumo provokacijas ir Juozo Markulio-Erelio išdavystes. Jo pasakojimą iliustravo Panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotojų parengtas istorinių fotografijų suktukas. Knygos sudarytoją papildė knygą recenzavęs LGGRTC istorikas Darius Juodis. D. Vaitelio duktė Vita Vaitelytė-Tylienė pasidžiaugė, kad prisimenamas ir saugomas jos tėvo atminimas, bei pasidalino skaudžiais savo vaikystės prisiminimais. Teko prisiminti jai ir jau Atgimimo metais vykusį motinos susitikimą su išdaviko J. Markulio-Erelio vaikais. Vėliau savo prisiminimais ir mintimis dalinosi D. Vaitelio sūnėnas – jo sesers Veronikos sūnus Jonas Grinys. Dėl ligos renginyje negalėjo dalyvauti atkurtosios Vyčio apygardos vadas dim. kpt. Bronius Juospaitis-Direktorius, bet Panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotojai paruošė prieš daugelį matų filmuotą jo prisiminimų fragmentą, kuriame kalbama apie D. Vaitelį-Briedį ir kitus kovos draugus.

Šiltas prisiminimų ir diskusijų vakaras užsibaigė daina „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos“, kurią, susikibę už rankų, atliko visi renginio dalyviai ir svečiai.

 
 
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”