2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Knygos pristatymas

2013 m. spalio 25 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido aukų muziejuje vyko vokiečių istoriko ir publicisto dr. Meinhardo Starko naujos knygos „Gulag-Kinder. Die vergessenen Opfer“ (Gulago vaikai: pamirštos aukos) pristatymas. Knygą vokiečių kalba neseniai išleido „Metropolio“ leidykla Berlyne. Joje pasakojama apie vaikus, kurie, suėmus jų tėvus, buvo tiesiogiai paliesti represijų, bet apie kuriuos dažnai pamirštama, kai kalbama apie komunistinio teroro aukas.

Į renginį nedidukėje muziejaus Konferencijų salėje susirinko buvę politiniai kaliniai, tremtiniai, jų vaikai – daugiausia tie, su kuriais, rengdamas savo studiją, bendravo dr. M. Starkas. Buvo taip pat ir žiniasklaidos atstovų, istorijai neabejingų žmonių.

Susirinkusius į renginį ir knygos autorių pasveikino LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Trumpą sveikinimo žodį taip pat tarė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos pirmininkas Jonas Rytis Puodžius ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) valdybos pirmininkas Edvardas Strončikas, įteikęs svečiui LPKTS dovanojamus leidinius ir perskaitęs jų dedikacijas vokiečių kalba. Dr. M. Starką į Lietuvą atlydėjo ir jam bendrauti su susirinkusiais padėjo ištikima jo pagalbininkė ir vertėja Vytenė Muschick.

Knygos autorius nuoširdžiai dėkojo žmonėms, kurių istorijos ir skaudžios asmeninės patirtys buvo panaudotos jo knygoje, ir visiems jiems dovanojo po knygos egzempliorių. Pradžioje jis papasakojo vokiečių mergaitės Tanjos, kurios nuotrauka buvo panaudota viršeliui, istoriją, vėliau prisiminė ir salėje susirinkusių žmonių išgyvenimus, kuriais jie sutiko su juo pasidalinti. Viena iš jo šnekintų lietuvių, Jolita Saunorienė, pabrėžė ypatingą autoriaus gebėjimą priversti respondentus atsiverti ir juos išklausyti. Ji sakė, kad pati netikėjusi, kiek daug jam papasakojo iki tol nutylėtų dalykų.

Po oficialiosios dalies dr. M. Starkas pakvietė visus susirinkusius taurei vyno.

 
 
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”