2021 m. gruodžio 4 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Akcija „Uždek žvakę“

2013 m. lapkričio 22 d. prie paminklo sovietinės okupacijos aukoms greta buvusių KGB rūmų vyko akcija „Uždek žvakę“, kurios metu pagerbtas Ukrainos Holodomoro aukų atminimas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC), Ukrainos ambasados ir Vilniaus ukrainiečių bendrijos organizuojama akcija Lietuvoje rengiama nuo 2005 metų, tad šiemet ji vyko jau devintą kartą. Ją tradiciškai vedė Genocido aukų muziejaus vadovas Eugenijus Peikštenis.

Pradžioje visi renginio dalyviai buvo pakviesti pasiklausyti Holodomoro aukas apraudančios Oksanos Bilozir dainos „Žvakė“. Vėliau Ukrainos ambasadorius Valerijus Žovtenka paskelbė tylos minutę. LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė kalbėjo apie totalitarinio režimo nusikaltimus ir jų įvertinimą, o Vilniaus ukrainiečių bendrijos pirmininkė Natalija Šertvytienė priminė susirinkusiems apie Stalino režimo suplanuotas ir Ukrainoje vykdytas politines represijas, Autokefalinės stačiatikių bažnyčios persekiojimą ir galiausiai – apie dirbtinai sukeltą badą. Buvusi Lietuvos ukrainiečių bendrijos vadovė Liudmila Žilcova perskaitė ilgą ir jaudinantį eilėraštį ukrainiečių kalba. Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios kunigui tėvui Vikentijui OSBM sugiedojus maldą ir religinę giesmę už Holodomoro aukas, prie paminklo buvo padėtos gėlės ir žmonių rankose iki tol laikytos degančios žvakutės.

Kitą dieną prie paminkliuko apsilankė į Vilnių atvykęs kadenciją baigęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka. Holodomoro aukų atminimui buvo padėtas gyvų gėlių vainikas ir putino uogų bei kviečių varpų kompozicija. Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčioje tą dieną buvo aukojamos šv. Mišios.


Akcijos „Uždek žvakę“ akimirka. Tėvas Vikentijus OSBM gieda maldą už Holodomoro aukas Grupė akcijos „Uždek žvakę“ dalyvių po renginio Holodomoro aukas pagerbia V. Juščenka. Greta jo – Ukrainos ambasadorius V. Žovtenka
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”