2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Šeimyninės ekspedicijos pristatymas

2013 m. gruodžio 11 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko baigiamasis šių metų ekspedicijų į tremties ir kalinimo vietas pristatymų renginys, kurio metu šeimyninę ekspediciją į Rusijos Federacijos Irkutsko sritį, Krasnojarsko kraštą ir Buriatijos Respubliką pristatė buvęs tremtinys vilnietis Kornelijus Papšys. 2013 m. rugpjūčio 25–rugsėjo 8 d. jis kartu su sūnumis Aleksandru ir Kęstučiu bei marčia Aida vyko į savo ir kitų artimųjų tremties vietas.

Kupiškėnų mokytojų Papšių šeima 1948 m. buvo ištremta į Irkutsko sritį, Talcus, o 1949 m. perkelti į Krasnojarsko kraštą, Razdolinską. Aidos Papšės seneliai buvo ištremti į Buriatiją, Zaigrajevo rajoną. Ten, kažkur prie Šabūro, amžinojo poilsio atgulė jos prosenelis Nikodemas Bilys. Todėl išvykę į ekspediciją Papšiai siekė aplankyti visas su jų šeimos istorija susijusias vietas. Įveikę tūkstančius kilometrų jie susipažino su artimųjų tremties vietomis, tvarkė kapines, nemažai bendravo su vietos gyventojais ir Sibire tebegyvenančiais lietuviais, o be to, parsivežė nemažai nuotraukų ir filmuotos medžiagos, kurią į renginį susirinkusiems žmonėms ir pademonstravo vyriausiasis ekspedicijos dalyvis Kornelijus Papšys.

Renginio pradžioje jis trumpai apžvelgė lietuvių vargus carinės Rusijos ir Sovietų Sąjungos laikais, vėliau supažindino su savo šeima ir jos tremties istorija. Beje, K. Papšys į renginį atsinešė ir susirinkusiesiems pademonstravo savo šeimos relikvijas iš tremties. Vėliau visi renginio dalyviai žiūrėjo vaizdo medžiagą ir klausėsi K. Papšio komentarų. Buvę Razdolinsko tremtiniai bei kiti vakaro dalyviai gyvai viskuo domėjosi ir turėjo nemažai klausimų kelionėje į tremties vietas dalyvavusiam K. Papšiui.


Kalba K. Papšys Iš tremties parsivežtos šeimos relikvijos K. Papšys atsako į renginio dalyvių klausimus
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”