2021 m. gruodžio 2 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Rimvydo Racėno knygos „Į mielą šalį Lietuvą“ pristatymas

2013 m. gruodžio 12 d. Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune vyko Rimvydo Racėno knygos „Į mielą šalį Lietuvą“ pristatymas. Naujame Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) leidinyje pateikiamos tremtinių bėglių ir našlaičių pargabenimo į Lietuvą istorijos.

Renginyje dalyvavęs knygos autorius, buvęs tremtinys, ekspedicijų į tremties vietas ir paminklų statymo organizatorius R. Racėnas tik trumpai apžvelgė nelegalų tremtinių grįžimą į Lietuvą – pagrindinį dėmesį jis sutelkė pasakojimams apie 1946 m. vykusias vaikų parvežimo ekspedicijas ir joms vadovavusius žmones. Renginyje dalyvavo vieno iš šių ekspedicijų vadovų – Petro Monstavičiaus – dukra Lidija Monstavičiūtė-Semaškienė, kurią kartu su kitais našlaičiais tėvas parvežė į Lietuvą iš Komijos ASSR. Kadangi ji pati labai jaudinosi, apie šią ekspediciją vakaro dalyviams kiek daugiau papasakojo jos vyras, taip pat buvęs tremtinys Alvydas Semaška. Savo prisiminimais apie nelegalų grįžimą iš tremties ir po to sekusį suėmimą pasidalino ir kaunietis Henrikas Vilkas. Vėliau visi susirinkusieji žiūrėjo dok. filmo „Išgelbėti ateitį“ (rež. R. Bružas, 2004 m.) fragmentą, klausėsi juostoje įamžintų buv. gelbėjimo ekspedicijų vadovų Marcelino Ignatavičiaus ir Jono Bulotos prisiminimų. Vakaro dalyviams taip pat koncertavo LGGRTC Genocido aukų muziejaus darbuotojos Ramunė Driaučiūnaitė ir Gerda Urbonienė.

Pasibaigus renginiui R. Racėnas visiems norintiems dalino autografus.


Kalba knygos autorius
R. Racėnas
Renginio dalyviai. Pirmoje eilėje antra iš kairės –
L. Monstavičiūtė-Semaškienė, šalia – jos vyras A. Semaška
R. Racėnas dalina autografus
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”