2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Rimvydo Racėno knygos „Į mielą šalį Lietuvą“ pristatymas

2014 m. vasario 6 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko Rimvydo Racėno knygos „Į mielą šalį Lietuvą“ pristatymas. Naujajame LGGRTC leidinyje pateikiamos tremtinių bėglių ir našlaičių pargabenimo į Lietuvą istorijos sudomino neįtikėtinai daug žmonių – jie vos tilpo nemažoje Konferencijų salėje.

Renginio pradžioje žodį tarė LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Ji pristatė susirinkusiems knygos autorių ir pasveikino jį gražaus Jubiliejaus proga – sausio 29 d. R. Racėnas atšventė jau 80-ąjį gimtadienį. Vėliau kalbėjęs knygos autorius trumpai papasakojo apie nelegalų tremtinių grįžimą ir apie našlaičių pargabenimą iš tremties į Lietuvą. Žodį gavęs Romualdas Survila prisiminė 1863 m. sukilėlių vaikus, kuriuos iš tremties parvežė grafas Poniatovskis. Jis apgailestavo, kad niekas nesudarė tų vaikų sąrašų, nėra domėtasi jų gelbėtoju ir todėl labai džiaugėsi, kad R. Racėnas surinko ateities kartoms informaciją apie 1946 m. našlaičių gelbėjimo ekspedicijas. Vėliau trumpai tragiška savo šeimos istorija pasidalino Laimutė Kalavinskienė, kuri, likusi dviese su sesute, buvo parvežta iš Altajaus krašto. Išklausius jos prisiminimų, susirinkusieji žiūrėjo dok. filmo „Išgelbėti ateitį“ ištrauką ir klausėsi juostoje įamžintų buv. gelbėjimo ekspedicijų vadovų Marcelino Ignatavičiaus ir Jono Bulotos pasakojimų. Vakaro dalyviams taip pat koncertavo LGGRTC Genocido aukų muziejaus darbuotojos Ramunė Driaučiūnaitė ir Adelė Pakalkaitė. Baigiantis renginiui žodžio paprašęs Rimantas Kuprys, kurio prisiminimų ištrauka publikuojama knygoje, pasiūlė susirinkusiems rašyti kreipimusis dėl valstybinių apdovanojimų vaikus gelbėjusiems asmenims skyrimo. T. B. Burauskaitė taip pat kreipėsi į susirinkusiuosius, prašydama pagelbėti surinkti daugiau informacijos apie kai kuriuos gelbėtojus, pvz., Antaniną Kuznecovą.

Pasibaigus renginiui R. Racėnas sulaukė daug sveikinimų, šiltų žodžių, gėlių ir dar ilgai dalino savo gerbėjams autografus.

 
 
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”