2021 m. sausio 24 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
„Vyčio apygarda“

Šių metų birželio 29–liepos 5 dienomis Karaliaus Mindaugo husarų batalione (toliau – batalionas), esančiame šalia Panevėžio, Pajuostyje, vyko LGGRT centro organizuojamo nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ dalyvių stovykla. Čia iš visos Lietuvos susirinko gausus būrys mūsų šalies istorijai neabejingų jaunuolių. Stovyklos pavadinimas parinktas pagal pokariu šioje apskrityje veikusią Vyčio partizanų apygardą.

Kaip ir kiekvienais metais, stovyklos programa buvo labai įvairi. Nors pirmąją savaitės pusę dangumi plaukė debesys ir netrūko lietaus, tačiau antrąją savaitės pusę išlindusi saulė galiausiai leido pasimėgauti šiluma. Tačiau net ir tokios oro sąlygos nesutrukdė suplanuotoms veikloms. Draugiški ir paslaugūs bataliono kariai ir karininkai leido jaustis kaip namuose.

Karaliaus Mindaugo husarų batalionas mus ne tik svetingai sutiko ir globojo visą savaitę, bet ir prisidėjo prie turiningesnės mūsų stovyklos programos supažindindami su Lietuvos kariuomene. Buvo sudaryta galimybė apsilankyti bataliono muziejuje, kur susipažinome su jo istorija ir apžiūrėjome turtingą ekspoziciją. Stovyklautojai taip pat buvo supažindinti su karių ginkluote, galėjo pabandyti ant pečių užsidėti sunkią karišką kuprinę, pamatyti karinę techniką batalione esančiame karinės technikos parke.

Lyjant lietui tikrai buvo ką veikti: mokiniams buvo pristatytas LGGRT centras ir jo vykdoma programa „Okupacijų istorija jaunimui“, vyko savęs pažinimo užsiėmimai, protų mūšis. Lietuvos kariuomenės atstovas papasakojo apie informacinius karus. Stovyklos dalyviai išgirdo bataliono vyr. seržanto Donato Voverio pasakojimą apie jo dalyvavimą misijoje Irake, apžiūrėjo iš ten parsivežtas nuotraukas. Bataliono kariai-specialistai stovyklautojus supažindino su priešgaisrine sauga ir suteikė pirmosios medicininės pagalbos žinių.

Stovyklautojus aplankė garbūs svečiai – gyvi istorijos liudininkai: LPKTS koordinatorius Panevėžio apskričiai, buvęs politinis kalinys Algirdas Blažys, Vyčio apygardos vadas dimisijos majoras Bronius Juospaitis, Laisvės kovų dalyviai – Marijonas Mincė ir Petras Grinskis. Šių susitikimų metu mokiniai išgirdo gyvų liudininkų prisiminimus apie skaudžius mūsų šalies istorijos įvykius.

Stovyklos dalyviams vyko kūrybiniai užsiėmimai. Vyr. seržantas D. Voveris bataliono muziejuje parodė savo paties režisuotą monospektaklį „Lietuva“ pagal Justino Marcinkevičiuas poemą-dramą „Mindaugas“, o stovyklos uždarymo šventėje buvo pristatytas bendras stovyklos dalyvių projektas-spektaklis partizanine tematika. Be kultūrinės veiklos ir paskaitų, buvo organizuotos estafetės, o pagerėjus orui visi galėjome pasidžiaugti aktyvesne veikla lauke: sporto užsiėmimais, vakarais prie laužo.

Savaitė prabėgo kaip akimirksnis. Dėkojame visiems, dalyvavusiems stovykloje ir jos programoje, taip pat dėkojame mus šiltai sutikusiems bataliono kariams ir karininkams. Tikime, kad ši stovykla visus mus praturtino: užsimezgė naujos draugystės, patirta įdomių įspūdžių, sustiprėjo meilė ir pagarba mūsų šaliai ir jos istorijai.

***

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro organizuojamas konkursas „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ vyksta nuo spalio 1 d. iki vasario 16 d. Jo metu mokiniai rašo apybraižas ir rašinius Lietuvos okupacijos istorijos tema, daro rankdarbius, kuria dainas, filmus, kompozicijas, eiles, maketus. Visi šie darbai vertinami atitinkamų vertinimo komisijų, o laureatai ir kiti gerai pasirodę konkurso dalyviai kviečiami į istorinę vasaros stovyklą.

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”