2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Projekto AGE baigiamieji renginiai

2015 m. kovo 12–13 d. Lietuvoje vyko tarptautinio projekto AGE („Amnesia Gulag in Europe“ / „Europoje pamirštas Gulagas“) baigiamieji renginiai. Iš programos „Europa piliečiams“ lėšų finansuojamam projektui vadovavo Italijos Mačeratos universiteto Politikos mokslų, komunikacijos ir tarptautinių santykių fakultetas, o vienas iš jo partnerių buvo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC).

Pirmąją viešnagės dieną į Lietuvą atvykę projekto partneriai iš Italijos, lydimi LGGRTC specialistų, susiruošė į pažintinę kelionę. Jie apsilankė Lietuvos liaudies buities muziejuje, apžiūrėjo ten pastatytą tremtinių jurtą ir susitiko su Laptevų jūros tremtine Irena Saulute Valaityte-Špakauskiene. Vėliau visi vyko į Kauno IX fortą ir susipažino su jo istorija bei ekspozicijomis. Po pietų laukė pažintis su pogrindžio spaustuve „ab“ ir jos įkūrėju Vytautu Andziuliu. Grįžę į Vilnių visi apsilankė TV bokšte, menančiame tragiškuosius 1991 m. sausio įvykius.

Kovo 13 d. rytą svečiai apžiūrėjo buvusiuose KGB rūmuose įkurtą LGGRTC Genocido aukų muziejų ir išvyko į jo filialą – buvusios masinės sovietinio totalitarinio režimo aukų kapavietės vietoje įsteigtą Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą. Memorialinio komplekso Konferencijų salėje tą dieną vyko konferencija, kurios metu buvo apibendrinti projekto AGE rezultatai ir pristatytas projekto metu parengtas leidinys „Prisimenant Gulagą. Vaizdai ir įsivaizdavimas“ (angl. „Remembering the Gulag. Images and imagination“).

Renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Italijos Respublikos ambasadorius J. E. Stefano Taliani de Marchio, įžanginę kalbą pasakė ir LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Pranešimus skaitė mokslinė projekto koordinatorė Natascia Mattucci iš Mačeratos universiteto, Costantino Di Sante ir Lanfranco Di Genio iš Bolcano asociacijos BZ1999, Gianluca Vagnarelli ir Rita Forlini iš Išsivadavimo judėjimo Markės regione ir Naujausiųjų laikų istorijos instituto Askoli Pičene, Filippa Calafati iš Lyčių stebėjimo centro Mačeratoje ir trys Loreto instituto „Einstein-Nebbia“ studentai. Savo darbą, publikuotą leidinyje „Prisimenant Gulagą. Vaizdai ir įsivaizdavimas“, taip pat pristatė LGGRTC vyriausiasis specialistas Darius Juodis. Svečius iš Italijos nepaprastai sudomino Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos atstovo Rimanto Jokimaičio ir projekto „Misija Sibiras“ dalyvės Lauros Žūsinaitės pasisakymai.

Konferencijos programa

Po pietų pertraukos, apžiūrėję Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą ir susipažinę su jo istorija bei ekspozicijomis, svečiai vėl susirinko Memorialinio komplekso Konferencijų salėje, kur apskritojo stalo diskusijos metu aptarė projekto AGE rezultatus ir galimas ateities perspektyvas.


Projekto partneriai iš Italijos ir LGGRTC darbuotojai Lietuvos liaudies buities muziejuje Projekto dalyvių susitikimas su Irena Saulute Valaityte-Špakauskiene Akimirka iš apsilankymo Kauno IX forto muziejuje
Konferencijos dalyvius sveikina Italijos Respublikos ambasadorius J. E. Stefano Taliani de Marchio Konferencijos dalyviai Baigiamoji apskritojo stalo diskusija
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”