2021 m. rugsėjo 19 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Juozas Lukša-Daumantas, Skirmantas

Vasario 5 dieną Prezidentūros iniciatyva įvyko nuotolinis Prezidento ir LGGRTC atstovų pasitarimas, kuriame svarstytas pasiruošimas žymaus partizano, LLKS atstovo užsieniui Juozo Lukšos-Daumanto, Skirmanto 100-ioms gimimo ir 70-ioms žūties metinėms paminėti bei aptartas laisvės kovotojų giminių DNR banko steigimas.

Prezidento vyriausioji patarėja Jolanta Karpavičienė pabrėžė, kad Prezidentas Gitanas Nausėda labai domisi Juozui Lukšai paminėti skirtais renginiais ir ypač jo palaikų paieškomis. J. Karpavičienė pažymėjo, kad šiais klausimais jie jaučia didelį žmonių susidomėjimą, Prezidentūra gauna daug laiškų.

Centro Memorialinio departamento direktorės patarėjas Eugenijus Peikštenis informavo, kad J. Lukšos palaikų paieškos vyksta keliomis kryptymis: tikrinama versija, kad jis galėjo būti užkastas kuriose nors Kauno kapinėse, panašiai kaip Vilniaus Našlaičių kapinėse buvo užkastas Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir kiti vėliau sušaudyti partizanai, o taip pat Garliavos versija, atsižvelgiant į 1949 m. LSSR vidaus reikalų ministro Josifo Bartašiūno raštišką nurodymą nukautus partizanų palaikus vežti į valsčių centrus ir ten paslapčia užkasti.

Taip pat tiriama ir per Lietuvos televizijos laidą „Istorijos detektyvai” paskelbta versija, kad J. Lukša gali būti užkastas tarp sovietinių karių, tačiau ši versija specialistams sukėlė abejones.

J.Karpavičienė perdavė Prezidento susidomėjimą Centro sumanymu steigti laisvės kovotojų giminių DNR banką, kuris labai reikalingas rastų palaikų identifikavimui. Centro gen. direktorius Adas Jakubauskas pranešė, kas šiuo klausimu buvo nuveikta su ankstesne Vyriausybe, ir išreiškė viltį, kad dabartinės Vyriausybės nutarimu bus sudaryta tarpžinybinė komisija, į kurią būtų įtraukti Centro, Teismo medicininos tarnybos ir kitos suinteresuotos institucijos. Abi pusės sutarė, kad šis darbas turi būti atliktas greitai, nes Anapilin išeina ne tik laisvės kovotojai, bet ir jų artimieji.

Kitą Prezidentūros ir Centro posėdį, kuriame bus aptarti J. Lukšos paminėjimui skirti renginiai, nutarta surengti po Vasario 16-os.


2021-02-05
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”