2021 m. rugsėjo 19 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Pašventintas paminklas partizanui Antanui Kraujeliui–Siaubūnui

Šiandien Antakalnio kapinėse buvo pašventintas antkapinis paminklas paskutiniajam kovojusiam partizanui, Vyčio Kryžiaus ordino kavalieriui, kariui savanoriui Antanui Kraujeliui–Siaubūnui. Paminklą pašventino Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, partizaną A. Kraujelį-Siaubūną pagerbė ir per ceremoniją kalbėjo Seimo vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys, LGGRTC gen. direktorius dr. Arūnas Bubnys, Antano Kraujelio žmona Janina Snukiškytė.

Kariuomenės vadas V. Rupšys pažymėjo, kad daug metų A. Kraujeliui teko kovoti vienam, kai kovos draugai jau buvo nukauti arba suimti, todėl jo atlikta pareiga Tėvynei buvo ypač sunki. „Kraujelio auka – pavyzdys mums, kariams. O mūsų buvimas čia Lietuvai priešiškoms jėgoms, norinčioms ištrinti ar perrašyti mūsų istoriją, parodo, kad joms tai nepavyks”, - sakė V. Rupšys.

LGGRTC vadovas dr. Arūnas Bubnys papasakojo, kaip sunkiai ir ilgai – nuo 1995 metų – buvo ieškoti Antano Kraujelio palaikai. „Mūsų darbuotojai, tarp kurių ypač pažymėčiau Dalių Žygelį, išklausė dešimčių liudininkų, peržiūrėjo šimtus dokumentų ir po daugiamečio nuoseklaus darbo pavyko išplėšti Antaną Kraujelį iš nebūties, iš nežinomybės. Simboliška, kad jo palaikai buvo atrasti per Antanines”.

A. Kraujelio žmona ir ištikima gyvenimo palydovė Janina Snukiškytė prisiminė vyro Antano suėmimo akimirkas. „Kai jis suprato, kad iš apsupto namo prasibrauti nepavyks, pasakė: nepasiduosiu, išdaviku nebūsiu. Laisvės nesulaukiau, bet jūs sulauksite.” Vyro kūną išnešdami kagėbistai J. Snukiškytei pasakė, kad jo daugiau nepamatys. „Tačiau koks stebuklas – sulaukėme ir Antano žadėtos laisvės, ir po 55 metų galime susirinkti čia, prie Antano kapo, ir jį pagerbti.”

LGGRTC vadovaujamai komandai 2019 m. pavyko surasti Antano Kraujelio palaikus Vilniaus Našlaičių kapinėse, kur juos 1965 m. buvo paslėpęs LSSR KGB.

Tais pat metais A. Kraujelis buvo iškilmingai palaidotas Antakalnio kapinėse, Lietuvos kariuomenės karių laidojimo kvartale.


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”