2021 m. rugsėjo 19 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Atminimo valanda Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memoriale

„Kasmet birželį, juodu kaspinu pažymėtą vasaros dieną, atmintis mus atveda į Naujosios Vilnios geležinkelio stotį. Ši diena mums primena vieną skaudžiausių mūsų netekčių. Žmonės, jėga išplėšti iš savo gimtinės, sugrūsti į gyvulinius vagonus ir ištremti į nežinią. Susirenkame čia pagerbti jų atminimą, pasidalinti prisiminimais. Visuomet Gedulo ir vilties dieną, ir šiemet, minėdami pirmųjų masinių tremčių 80 – ąsias metines“, – kalbėjo renginio vedėjas Gintaras Mikalauskas.

Ant bėgių buvo uždegtos žvakės, lankomas vagonas, prie jo gėles padėjo ir kalbą pasakė Lietuvos Respublikos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, kun. Ričardas Doveika. Kalbėjo kiti garbūs svečiai. Buvo padėta žalioji girlianda ant paminklinio Kryžiaus. Tylos minute pagerbti žuvusieji tremtyje. Tradiciškai pašventinta duona.

„Žodis Duona – tremtiniams ypatingas. Jis primena badą ir alkį lageriuose. Mažytis duonos gabalėlis buvo tūkstančius kartų saldesnis už medų, vertingesnis už tūkstančius žodžių „myliu“. Duona – tai gyvybė. Todėl kasmet susirinkę čia, Naujosios Vilnios geležinkelio stotyje, ir, prisimindami sovietų represijas patyrusius žmones, mes dalinamės duona,“ – nuskambėjo renginio vedėjo Gintaro Mikalausko balsas. Jis skaitė tremtinio Leonardo Matuzevičiaus eiles: „ Rinkitės, sesės ir broliai, į krūvą, trupiniai, trupinėliai lietuviai. Tapkim vėl duona, karštu prakaitu lieta, Tapkim – Lietuva.“

Renginyje birbyne grojo Viktoras Rimša, kanklėmis – Ramunė Rimšienė. Tremtinių himną „Leiskit į Tėvynę“ sugiedojo folkloro grupė „Ratilai“. Specialius kūrinius atliko populiari grupė „Baltos varnos“. Pasirodė Neringos meno mokyklos moksleivis Kristupas Kerulis (mok. Vytautas Valys), atlikęs lietuvių liaudies dainą „Čiulba ulba“. Ištrauką iš tremtinės Dalios Grinkevičiūtės knygos „Lietuviai prie Laptevų jūros“ skaitė aktorė Jūratė Vilūnaitė. Savo mintimis ir prisiminimais pasidalino kompozitorius ir tremtinio šeimoje gimęs atlikėjas Stanislavas Stavickis – Stano.


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”