2021 m. rugsėjo 19 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Fotografijų parodos „Kur gyveno lietuviai“ atidarymas

2021 m. liepos 5 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus vyriausioji muziejininkė, bendrijos „Lemtis“ narė, ekspedicijų į tremties vietas dalyvė Ramunė Driaučiūnaitė Mažeikių kultūros centre dalyvavo Gintauto Aleknos – televizijos operatoriaus, fotografo, keliautojo, ekspedicijų į tremties vietas organizatoriaus ir vadovo, bendrijos „Lemtis“ nario – fotografijų parodos „Kur gyveno lietuviai“ atidaryme. Ramunė Driaučiūnaitė akcentavo bendrijos „Lemtis“ vykdytų ekspedicijų reikšmę istorijos tęstinumui ir švietėjišką edukacinę bendrijos narių veiklą, organizuojant susitikimus su jaunąja karta.

G. Alekna dalyvavo 53-ose ekspedicijose ir aplankė visas Rusijos sritis, į kurias buvo ištremti lietuviai. Tai apie 90 proc. visų išlikusių tremties vietų. Vykdytų ekspedicijų metu sukauptas unikalus fotografijų ir vaizdo archyvas, kuriame daugiau nei 37 000 nuotraukų, apie 200 val. įvairiais formatais nufilmuotos medžiagos. Didelė dalis užfiksuotų tremtinių kapinių, kaimų ir gyvenviečių šiandien jau yra sunykę arba visai neišlikusios.

Vakarą pradėjo Mažeikių kultūros centro folkloro ansamblio „Alksnioka“ muzikantai bei Juozo Vaičkaus Skrajojamojo teatro virtuali poetinė kompozicija apie tremtį, skaudžius tremtinių išgyvenimus. Parodos atidaryme kalbėjo Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Izoleta Savickaja, Mažeikių kultūros centro direktorius Remigijus Jokubauskas. Savo bendrais prisiminimais, išgyvenimais pasidalino parodos autoriaus bendražygiai: 1989 m. ekspedicijos dalyvė, Pavasario pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Janina Eidiejienė, Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos direktorės pavaduotoja Laima Bartkuvienė su grupe moksleivių ir mokytojų, kurie dalyvavo ne vienoje G. Aleknos vadovaujamoje ekspedicijoje.

Akimirkos iš G. Aleknos fotografijų parodos „Kur gyveno lietuviai“ atidarymo.
Mažeikių kultūros centro fotografijos


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”