2021 m. rugsėjo 19 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Sibiro madonos litanija

Nepaprastai prasminga, kad šiais metais Lietuvos bažnyčiose kalbama ir giedama Sibiro madonos litanija.

Kas ją sukūrė? Apie ką ji? Sibiro Madonos litaniją pristato ir apie ją pasakoja teksto autorius poetas Rimvydas Stankevičius. Pašnekovą kalbina Marijos radijo žurnalistas Liutauras Serapinas. Kviečiame pasiklausyti pasakojimo.

Dalinamės keletu šio pasakojimo ištraukų:

„[Išgirdau] Norime Jūsų paprašyti, kad parašytumėte Sibiro Madonos litaniją. Tai, nemeluosiu, tikrai suglumau, ausys iškaito ir galvoju, kaip dabar, ką man atsakyt. Galvoju, atsisakyti yra nuodėmė. Nes galbūt tai Dievo reikalai. Sutikti tai irgi yra nuodėmė: kas aš toks, kad apsiimčiau rašyti šventą kūrinį."

„O kai prieš rašydamas litaniją aš paskaičiau tokius dalykus, kad prie šitos skulptūros sueidavo net ir vietiniai gyventojai, kurie išvis netikintys, nežinantys, kas yra švenčiausia Mergelė Marija, bet trauka buvo tokia galinga, kad ji sutraukė, ten iš tikrųjų labai gražu buvo skaityti, kai atsirado skulptūra, pradėjo melstis lietuvių bendruomenė, nes kapinės jiems atstojo Bažnyčią, Bažnyčios gi jie ten neturėjo, tai kapinės buvo kaip ir, žinot, kaip kvadratėlis Lietuvos tame šaltame atšiauriame nesvetingame tremties krašte. Jie ten galėdavo būti patys su savimi, negalvoti, ką šneka, ką gieda, kaip elgiasi, nes jų prižiūrėtojai likdavo už tvoros, jie neidavo į kapines. Ir ten toks buvo kaip ir didesnės laisvės gurkšnis, intymesnis pabuvimas ne tik su Dievu, bet ir su Lietuva, su nacionalinėm visom vertybėm."

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”