2020 m. lapkričio 24 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Kronika - dokumentinis filmas „Nesulaužyti priesaikos“

Genocido aukų muziejuje pristatytas dokumentinis filmas „Nesulaužyti priesaikos“

 

2008 m. vasario 6 d. į Genocido aukų muziejaus konferencijų salę rinkosi Laisvės kovų dalyviai, tremtiniai, politiniai kaliniai, istorikai ir visi, kurie domisi pokario Lietuvos istorija. Tądien vyko naujo dokumentinio filmo „Nesulaužyti priesaikos“ peržiūra. Jį pristatė režisierė Agnė Marcinkevičiūtė, prodiuseris Jonas Cimbolaitis ir operatorius Vaidotas Digimas. Peržiūroje dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) generalinė direktorė Dalia Kuodytė ir žurnalistas Ričardas Čekutis.

Filmo pagrindinis veikėjas ir pasakotojas – Tauro apygardos Žalgirio rinktinės partizanas Juozas Armonaitis-Triupas. Buvęs partizanas atvirai, be kartėlio dalijasi savo gyvenimo istorija: vaikystė ir jaunystė, ankstyvas apsisprendimas prisidėti prie Lietuvos laisvės kovotojų, sunkios kovos, draugų žūtys, išdavystės, žiaurūs tardymai ir kančios metai sovietų lageriuose. Filmo pavadinime iš anksto pasakoma, kad J. Armonaitis neišdavė ginklo draugų ir savo idealų. Jis – puikus  pavyzdys ne tik to meto, bet ir šiandienos žmonėms, sunkiai įsivaizduojantiems sunkias to laiko gyvenimo sąlygas. Greta biografijos faktų dokumentiniame filme glaustai supažindinama su okupuotos Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo sovietams istorija, rodomi reti dokumentiniai kadrai, išlikę to meto dokumentai ir fotografijos. Filme skamba naujai perdainuotos partizanų dainos iš neseniai išleistos kompaktinės plokštelės „Už Laisvę, Tėvynę ir Tave“.

Dokumentiniame filme prisiminimais dalijasi monsinjoras Alfonsas Svarinskas, Aldona Vilutienė, istorinius faktus komentuoja istorikai LGGRTC generalinė direktorė D. Kuodytė, Jonas Gustaitis ir žurnalistas R. Čekutis. Filmo kūrėjai gilinasi ne tik į to meto įvykius, bet ir į tvirto žmogaus psichologiją, mėgina suprasti šio partizano stiprybės fenomeną. Partizano J. Armonaičio-Triupo išgyvenimai atskleidžia ir daugelio kitų Lietuvos partizanų didvyrišką bei dramatišką gyvenimo istoriją.

Jauna režisierė A. Marcinkevičiūtė ne pirmą kartą imasi Lietuvos tragiškų įvykių tematikos, stengiasi išsiaiškinti tiesą kalbindama liudytojus. Praėjusių metų rudenį režisierė pristatė informacinį dokumentinį filmą apie Lietuvos tremtinius „Ilgas kelias namo“.

Po filmo peržiūros susirinkusieji dalijosi įspūdžiais ir išreiškė padėką filmo kūrėjams, kurie ėmėsi šios ne itin populiarios, bet labai svarbios temos.

 

Vilius Kyguolis


Filmo „Nesulaužyti priesaikos“ DVD viršelis Tauro apygardos Žalgirio rinktinės partizanas Juozas Armonaitis-Triupas. Kadras iš filmo


„Genocidas ir rezistencija“ 2008 m. Nr. 1(23)
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”