2021 m. sausio 26 d.
Paieška
Aukų g. 2A, LT-01113 Vilnius, Įm. kodas 191428780, tel./faks. (8~5) 249 8156, el. p. muziejus@genocid.lt
Versija spausdinimui
„Atgimimo mitingai: žvilgsnis iš kitos barikadų pusės“

Nuo 2010 m. kovo 10 d. iki gegužės 9 d. muziejaus Konferencijų salėje buvo eksponuojama Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui skirta fotoparoda „Atgimimo mitingai: žvilgsnis iš kitos barikadų pusės“. Pirmą kartą plačiajai visuomenei pristatytos KGB darbuotojų darytos ir rinktos nuotraukos, kuriose įamžinti įvairių atgimimo mitingų bei susibūrimų momentai. 1991 m. rugpjūtį išsikraustydami iš rūmų Gedimino prospekte KGB darbuotojai paliko tūkstančius tokių fotografijų, tačiau salėje buvo eksponuojamos tik 25 nuotraukos.


Prieš du dešimtmečius, kai audringi atgimimo mitingai sutraukdavo tūkstantines minias, juos sekė budri KGB akis. Nesikišdami į mitinguotojų vaikymą, KGB darbuotojai užrašinėjo kalbas, iškeltų plakatų turinį, registravo dalyvių skaičių ir, kad vėliau galėtų nustatyti jų tapatybę, fotografuodavo. Dalį įvairių susibūrimų fotografijų KGB darbuotojai gaudavo ir iš kitų asmenų ar žinybų, pavyzdžiui, laikraščių redaktoriai ar ELTA perduodavo fotokorespondentų darytas nuotraukas. Fotografijose įamžinti aktyvesni mitingų dalyviai buvo numeruojami, nustatoma jų tapatybė. Galima tik įsivaizduoti, kas būtų laukę tų žmonių, jei būtų pavykę užgniaužti tautos atgimimą...


Rengdami parodėlę Genocido aukų muziejaus darbuotojai nesiekė atkurti chronologinės įvykių sekos – jie tiesiog norėjo parodyti žmones, kurių drąsa ir vienybė padėjo iškovoti ir apginti Laisvę, ir kurių taip bijojo bei slapta sekė KGB.


 

   Ekspedicijų dalyvių fotografijos  Ekspedicijų dalyvių fotografijos  Ekspedicijų dalyvių fotografijos
(didesnį vaizdą pamatysite paspaudę ant nuotraukos)


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”