2021 m. sausio 24 d.
Paieška
Aukų g. 2A, LT-01113 Vilnius, Įm. kodas 191428780, tel./faks. (8~5) 249 8156, el. p. muziejus@genocid.lt
Versija spausdinimui
Paroda „Atgimimo mitingai: žvilgsnis iš kitos barikadų pusės“

Nuo 2013 m. liepos 31 d. iki rugpjūčio 20 d. muziejaus Konferencijų salėje buvo eksponuojama fotoparoda „Atgimimo mitingai: žvilgsnis iš kitos barikadų pusės“. Parodoje pristatytos KGB darbuotojų darytos ir rinktos nuotraukos, kuriose įamžinti įvairių atgimimo mitingų bei susibūrimų momentai.

Daugiau nei prieš du dešimtmečius, kai audringi atgimimo mitingai sutraukdavo tūkstantines minias, juos sekė budri KGB akis. Nesikišdami į mitinguotojų vaikymą, KGB darbuotojai užrašinėjo kalbas, iškeltų plakatų turinį, registravo dalyvių skaičių ir, kad vėliau galėtų nustatyti jų tapatybę, fotografuodavo. Dalį įvairių susibūrimų fotografijų KGB darbuotojai gaudavo ir iš kitų asmenų ar žinybų, pavyzdžiui, laikraščių redaktoriai ar ELTA perduodavo fotokorespondentų darytas nuotraukas. Fotografijose įamžinti aktyvesni mitingų dalyviai buvo numeruojami, nustatoma jų tapatybė. Galima tik įsivaizduoti, kas būtų laukę tų žmonių, jei būtų pavykę užgniaužti tautos atgimimą...

1991 m. rugpjūtį išsikraustydami iš rūmų Gedimino prospekte KGB darbuotojai paliko tūkstančius tokių fotografijų. Fotografijose – žmones, kurių drąsa ir vienybė padėjo iškovoti ir apginti Laisvę, ir kurių taip bijojo bei slapta sekė KGB.

 


Salėje eksponuojamos parodos fragmentas
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”