2021 m. sausio 26 d.
Paieška
Aukų g. 2A, LT-01113 Vilnius, Įm. kodas 191428780, tel./faks. (8~5) 249 8156, el. p. muziejus@genocid.lt
Versija spausdinimui
„Besarabai GULAGE. Stalino trėmimo aukų įamžinimas“

Nuo 2018 m. gegužės 23 d. iki birželio 23 d. Konferencijų salėje eksponuota Moldovos nacionalinio istorijos muziejaus parengta paroda „Besarabai GULAGE. Stalino trėmimo aukų įamžinimas“.

Drauge su bolševikų revoliucija į Rusiją atėjo Raudonasis teroras ir pradėjo pildytis „Sovietų svajonė“. Totalitarinis komunistų režimas nuo 1917 m. lapkričio 7 d. dabartinės Moldovos Respublikos teritorijoje, šalies, kuri pradžioje buvo Moldavijos Autonominė Tarybų Socialistinė Respublika, o nuo 1940 m. – Moldavijos Tarybų Socialistinė Respublika, ėmė vykdyti visą eilę nusikaltimų prieš žmoniją: genocidą, politines represijas ir dirbtinai organizuotą badmetį. Dėl politinių ar religinių įsitikinimų, tautybės ar dėl socialinių priežasčių šalyje buvo persekiojami šimtai tūkstančių nekaltų žmonių. Šimtai tūkstančių šių aukų turėjo palikti namus, nes buvo deportuojami į Sibirą, pasitiko mirties nuosprendį, buvo išsiųsti egzistuoti įkalinimo vietose ar mirė badu psichiatrinėse ligoninėse.

Parodoje „Besarabai GULAGE. Stalino trėmimo aukų įamžinimas“ eksponuojama apie 130 fotografijų ir dokumentų, pasakojančių apie kelių Besarabijos šeimų gyvenimą GULAGE, į kurį jos buvo ištremtos per trejetą sovietų valdžios vykdytų 1941, 1949 ir 1951 m. masinių trėmimų. Ištremtieji buvo perkelti iš įvairių Respublikos vietovių. Ekspozicijos medžiaga išdėstyta pagal trėmimų laiką. Kartu su tremtinių fotografijomis, eksponuojami keli Sovietinio Gulago žemėlapiai, už represijas atsakingų organų sprendimai ir kiti dokumentai, iliustruojantys operacijų vykdymo tvarką, gyvenimo ir darbo sąlygas Sibiro kolonijose, režimo ir kasdienybės momentus GULAGE.Salėje eksponuotos parodos fragmentas
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”