2021 m. sausio 25 d.
Paieška
Aukų g. 2A, LT-01113 Vilnius, Įm. kodas 191428780, tel./faks. (8~5) 249 8156, el. p. muziejus@genocid.lt
Versija spausdinimui
„Dingusieji per Augustavo gaudynes (1945 m. liepa)“

Nuo 2007 m. liepos 20 d. iki lapkričio 4 d. muziejaus vidiniame kieme buvo eksponuojama Tautos atminties instituto (Lenkija) Balstogės skyriaus paroda „Dingusieji per Augustavo gaudynes (1945 m. liepa)“, skirta per Augustavo ir Suvalkų apskrityse surengtų pogrindžio dalyvių bei jų rėmėjų gaudynes dingusių žmonių atminimui.

Kai Europoje Antrasis pasaulinis karas jau buvo pasibaigęs, 1945 m. liepos mėn. Raudonosios armijos ir SSRS NKVD Vidaus kariuomenės dalys, bendradarbiaudamos su Liaudies Lenkijos Viešojo saugumo tarnybos, Civilinės milicijos pareigūnais ir vietiniais slaptaisiais agentais, surengė gaudynes tuometinėse Augustavo, Suvalkų apskrityse ir šiaurinėje Sokulkos apskrities dalyje. Per šią operaciją buvo sulaikyti keli tūkstančiai gyventojų, įtariamų priklausymu lenkų nepriklausomybės pogrindžiui arba bendradarbiavimu su juo. Po brutalaus tardymo sovietai atrinko maždaug 600 žmonių grupę ir išvežė nežinoma kryptimi. Nepaisant daugelį metų trukusių paieškų, iki šiol nėra žinoma jų amžinojo poilsio vieta.

2005 m. Tautos atminties instituto Balstogės skyrius parengė kilnojamąją parodą, skirtą dingusiesiems per Augustavo gaudynes atminti. Iš parodos fotografijų žvelgia aukų veidai, eksponuojami dingusiųjų sąrašai ir kita medžiaga, pasakojanti apie šią lenkų tautos tragediją.Parodos fragmentas© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”