2014 Balandžio 24 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8~5) 275 07 04, (8~5) 275 12 23 el. p. tuskulenai@genocid.lt

Vienas iš Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso tikslų – su tragiška XX a. vidurio Lietuvos istorija supažindinti jaunimą. Atsižvelgiant į mokinių amžių ir mokytojų pageidavimus, Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso vykdoma muziejinė edukacinė programa „Atverta istorija“ siūlo apžvalgines ekskursijas, edukacinius užsiėmimus ir dokumentinių filmų peržiūras.


Apžvalginė ekskursija po muziejinę ekspoziciją ,,Tuskulėnų dvaro paslaptys“
(skirta 5–12 kl., trukmė 1 val.)


Lankant muziejinę ekspoziciją supažindinama su sovietinio totalitarinio režimo sukurtu mirties nuosprendžių priėmimo ir vykdymo mechanizmu. Pasakojama apie slapta atvežtus ir užkastus Tuskulėnų dvaro teritorijoje žmones, kuriems 1944–1947 m. Vilniaus NKGB (MGB) vidaus kalėjime buvo įvykdyta mirties bausmė. Atskleidžiamos egzekucijų organizatorių ir vykdytojų biografijos, Sovietų Sąjungos represinių struktūrų veikimo metodai. Taip pat pristatoma Tuskulėnų dvaro istorija nuo XVI a. iki šių dienų.


 Apžvalginė ekskursija po memorialinį kompleksą
(skirta 5–12 kl., trukmė 1 val.)

 

Ekskursijos metu supažindinama su Tuskulėnų dvaro susiformavimo istorija, 1944–1947 m. dvaro sodybos paskirtimi jai priklausant sovietinėms represinėms struktūroms, aplankoma koplyčia-kolumbariumas, kurioje palaidoti NKGB (MGB) vidaus kalėjime nužudyti žmonės ir Vilniaus apylinkėse žuvę kovotojai.

 

  

Edukaciniai užsiėmimai:


 • Tuskulėnus kūrusios ir griovusios rankos (skirta 5–12 kl., trukmė 1 val.)
  Edukacinio užsiėmimo metu supažindinama su Tuskulėnų dvaro istorija nuo XVI a. iki mūsų dienų. Dalyviams pristatomas svarbiausias memorialinio komplekso akcentas – koplyčia-kolumbariumas, kur ilsisi sovietinių represijų aukos. Taip pat dalyviai supažindinami su Tuskulėnų dvaro rūmų, oficinos, Baltojo dvarelio (F. Valickio vilos), Šv. Teresės koplytėlės ir parko istorija, su šių objektų architektūra ir paskirties kaita įvairiais istorijos laikotarpiais. Užsiėmimo metu klausimų ir atsakymų forma pateikiamos praktinės užduotys, kuriomis įtvirtinamos gautos žinios.
 • Tuskulėnų paslaptis (skirta 7–12 kl., trukmė 1 val.)
  1944–1947 m. Vilniaus NKGB (MGB) vidaus kalėjime mirties bausmė buvo įvykdyta 767 asmenims, kurių palaikai buvo slapta atvežami ir užkasami Tuskulėnų dvaro teritorijoje. Šio edukacinio užsiėmimo dalyviai sužino asmenybių, neįtikusių represinėms okupantų struktūroms, gyvenimo istorijas. Atskleidžiamos egzekucijų organizatorių ir vykdytojų biografijos bei Sovietų Sąjungos represinių struktūrų veikimo metodai. Remiantis istoriniais šaltiniais – autentiškomis nuotraukomis, archyviniais dokumentais, – atliekamos praktinės užduotys.
 • Vėliavos, himno, herbo kitimas Lietuvos valstybingumo istorijoje (skirta 5–12 kl., trukmė 1 val.)
  Lietuvos valstybės simboliai – herbas, vėliava ir himnas – turi šimtametes tradicijas. Būta istorijos tarpsnių, kai, Lietuvai praradus nepriklausomybę, valstybingumo simboliai reprezentavo tautos laisvės siekius, žymėjo okupuoto krašto tautos vienybę. Kodėl šie permainingą Lietuvos valstybingumo istoriją atspindintys simboliai mums tokie svarbūs, kaip jie kito amžiams bėgant? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus atskleidžiami edukacinio užsiėmimo metu. Siekiant lavinti edukacinio užsiėmimo dalyvių pastabumą, dėliojamos dėlionės.
 • Lietuviškų tradicijų, papročių naikinimas ir sovietinių švenčių primetimas 1940–1990 m. (skirta 5–12 kl., trukmė 1 val.)
  Lietuvių tautos švęstas ir švenčiamas šventes galima suskirstyti į šeimos, kalendorines ir valstybines. Edukacinio užsiėmimo metu aptariamos ir palyginamos lietuvių tautos slapta šeimose švęstos ir dabar viešai švenčiamos šventės su tomis, kurios buvo primestos švęsti sovietinės okupacijos metais. Edukacinis užsiėmimas iliustruotas vaizdine medžiaga, jo metu dalyviai atlieka įvairias praktines užduotis.
 • Sovietinės kasdienybės pilkuma (skirta 5–12 kl., trukmė 1 val.)
  Edukacinio užsiėmimo metu pasakojama apie tradicinio lietuviško kaimo sugriovimą sukuriant kolūkių ir tarybinių ūkių sistemą. Parodoma, kaip formavosi ir kito daugiabučių architektūra, atskleidžiami sovietinės paslaugų srities trūkumai, laisvalaikio leidimo ypatumai, plataus vartojimo prekių stoka, kuri vertė žmones ieškoti alternatyvių būdų pasigaminti ar nelegaliai įsigyti būtiniausių prekių. Edukacinio užsiėmimo dalyviai iš arčiau apžiūri sovietmečio buities daiktus, jiems rodoma autentiška vaizdo medžiaga. Užsiėmimo pabaigoje dalyviai atlieka logines užduotis.
 • Pabėgimas iš sovietinės pilkumos: jaunimo maištas (skirta 5–12 kl., trukmė 1 val.)
  Moksleiviai ir studentai buvo vieni aktyviausių pasipriešinimo okupacijai dalyvių. Nuslopinus ginkluotąjį partizaninį pasipriešinimą, pradėjo kurtis įvairios jaunimo pogrindinės organizacijos. 7–9 dešimtmetyje radosi jaunimo judėjimai, kurie režimui priešinosi savita gyvenimo filosofija ir forma. Šio edukacinio užsiėmimo dalyviai susipažįsta, kokiais būdais jaunimas priešinosi sovietinei sistemai ir kaip valdžia siekė nuslopinti tokius judėjimus ir sunaikinti pogrindines organizacijas. Užsiėmimo pabaigoje atliekamos įvairios užduotys.

 


 


Filmų peržiūros


Rodomi daugiau nei 50 pavadinimų filmai tremties, laisvės kovų, Lietuvos atgimimo ir Tuskulėnų istorijos tematika. Iš jų populiariausi:

 • „Tuskulėnų paslaptis“, 2009 m. (trukmė 30 min.)
  Vytauto Damaševičiaus ir Juozo Matonio sukurtame dokumentiniame filme atskleidžiama tragiška XX a. vidurio Tuskulėnų dvaro teritorijos istorija bei 1944–1947 m. Vilniaus NKGB (MGB) vidaus kalėjime nužudytų ir Tuskulėnuose užkastų žmonių likimai.
 • „Kelias į amžinybę“, 1996 m. (trukmė 50 min.)
  Habil. dr. Vytauto Urbanavičiaus sukurtame dokumentiniame filme pasakojama apie Tuskulėnų dvaro teritorijoje 1994–1996 ir 2003 m. atliktus archeologinius tyrimus ir vyskupo Vincento Borisevičiaus palaikų identifikavimą.

 


Edukaciniai žaidimai


 • Edukacinis žaidimas „Soviet inkubatorius“ (skirtas 8–12 kl., trukmė 1-1,5 val.)
  Jei norite žinoti, kaip buvo klastojama istorija, kas yra deficitas, ką reiškia būti kitokiam sovietinėje santvarkoje, kas yra cenzūra, ką reiškia būti sekamam, galite dalyvauti edukaciniame žaidime, tuomet turėsite galimybę atsidurti sovietinio gyvenimo aplinkoje susidurti su įvairiomis situacijomis ir spręsti savo likimą.
 • Pažintinis-edukacinis žaidimas „Atrask Tuskulėnų dvaro lobį!“ (skirtas 5–8 kl., trukmė ~1,5 val.)
  Žaidimas – puiki galimybė ne tik įdomiai praleisti laiką, bet ir sužinoti daug naujų dalykų. Tad mielai kviečiame visus apsilankyti Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse ir išbandyti naują pažintinį-edukacinį žaidimą, kurio metu, atlikdami užduotis, susipažinsite su mūsų komplekso istorija. (Žaidimas vyks kovo–rugsėjo mėnesiais.)

 

Apžvalginės ekskursijos po muziejinę ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ vedamos trečiadieniais–šeštadieniais nuo 10 iki 18 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 17 val.

Edukaciniai užsiėmimai vedami trečiadieniais–šeštadieniais nuo 10 iki 18 val., sekmadieniais nuo 10 iki 17 val.


Dokumentiniai filmai demonstruojami trečiadieniais–šeštadieniais nuo 10 iki 18 val., sekmadieniais nuo 10 iki 17 val.


Apžvalginės ekskursijos po memorialinį kompleksą (aplankant koplyčią-kolumbariumą) vedamos trečiadieniais–šeštadieniais nuo 10 iki 18 val., sekmadieniais nuo 10 iki 17.00 val.

Apžvalginės ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai, filmų peržiūros užsakomos:
tel.: (8 5) 275 2547, (8 5) 275 1223, (8 5) 275 0704
El. paštas tuskulenai@genocid.lt

Muziejinės programos pristatymai mokyklose ir stovyklose užsakomi pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 8 iki 17 val., penktadieniais – nuo 8 iki 16 val.
tel. (8~5) 266 3282
El. p. edukacija@genocid.lt

http://www.genocid.lt/tuskulenaiLeidinukas ,,Edukacija Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre" (parsisiųsti .pdf, 3,34 MB)

   
Leidinukas ,,Edukacija Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre" ( .pdf, 3,34 MB)
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”